Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Płk Kaliciak, bohater obrony ratusza w Karbali, odwiedzi Akademię Kaliską

Wydział Nauk Społecznych wraz z Biblioteką Akademii Kaliskiej zapraszają studentów, pracowników oraz wszystkie zainteresowane osoby na spotkanie z pułkownikiem Grzegorzem Kaliciakiem – dowódcą bohaterskiej obrony ratusza w Karbali podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Spotkanie odbędzie się 31 marca 2022 roku, o godzinie 11.00, w Auli Collegium Novum.

Płk Grzegorz Kaliciak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu z 1997. Podjął studia na kierunkach politologia oraz zarządzanie kryzysowe. Jako żołnierz zawodowy podjął służbę w 4 Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie w składzie 4 Dywizji Zmechanizowanej, pełniąc funkcję dowódcy plutonu. Po awansie na stopień kapitana w 1999 pełnił funkcję dowódcy kompanii do 2001. W lipcu 2016 awansował na stanowisko szefa sztabu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Pełnił służbę wojskową na misjach wojskowych poza granicami Polsk – służył w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku: w 2004 podczas II zmiany jako dowódca kompanii rozpoznawczej, w 2006 podczas IV zmiany, w 2007 podczas VIII zmiany jako szef TOC (taktyczne centrum dowodzenia). Na początku kwietnia 2004 na stanowisku dowódcy kompanii rozpoznawczej dowodził obroną ratusza w Karbali podczas II wojny w Zatoce Perskiej (jego przełożonym był ppłk Tomasz Domański). Służył także w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie: podczas VIII zmiany od 2010 do 2011 (w niepełnym wymiarze czasowym), podczas IX zmiany w 2011 jako zastępca dowódcy Zgrupowania Bojowego BRAVO.

Został autorem książki pt. „Karbala. Raport z obrony City Hall”, opublikowanej w kwietniu 2015. Był także konsultantem wojskowym i statystą przy produkcji filmu fabularnego pt. Karbala (premiera we wrześniu 2015), ukazującego wydarzenia z 2004, w którym przedstawiono postać kpt. Kalickiego. W 2016 ukazała się książka G. Kaliciaka pt. „Afganistan. Odpowiedzieć ogniem (prawdziwa historia działań 17 Brygady)”, w której opisał misję żołnierzy z Międzyrzecza i Wędrzyna w Afganistanie w 2011.

12 stycznia 2018 odszedł z 17 Brygady Zmechanizowanej, po czym w stopniu pułkownika objął stanowisko dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 27 września 2019 został wyznaczony na dowódcę formującej się 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a od 1 października 2020 jest prorektorem ds. wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Źródło: AK; Fot.: wojsko-polskie.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze