Podsumowanie 44. edycji Schola Cantorum
Podczas uroczystej gali w Auli im. prof. Jerzego Rubińskiego podsumowano 44. edycję SCHOLI CANTORUM – Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa. Spośród zespołów nagrodzonych Złotymi Harfami wyłoniono zdobywcę nagrody głównej – Grand Prix – Zespół Muzyki Dawnej CAPELLA ALL’ ANTICO z Zamościa.
Organizatorem festiwalu pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego było Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM, współorganizatorami: Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Festiwal wsparli jako mecenasi: Miasto Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Kaliszu oraz PKO Bank Polski.
Nagrody laureatom Scholi Cantorum wręczyli m.in. Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza oraz Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Miasta Kalisza.
Werdyktem jury pod przewodnictwem dr hab. Agaty Sapiechy nagrody otrzymały następujące zespoły:
Złota Harfa Eola oraz Grand Prix festiwalu:
Zespół Muzyki Dawnej CAPELLA ALL’ ANTICO z Zamościa
Złote Harfy Eola:
– Zespół Muzyki i Tańca Dawnego CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS z Białegostoku,
– Zespół Muzyki Dawnej LUNARIS z Lęborka,
– Zespół Muzyki Dawnej ARS DECORUM z Białegostoku,
– Zespół Muzyki Średniowiecznej DISCANTUS z Gdyni.
Brązowe Harfy Eola:
– Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione z Suchej Beskidzkiej,
– Zespół Muzyki Dawnej Zespołu Placówek Pozaszkolnych – Centrum Wspierania Uzdolnień w Jeleniej Górze,
– Zespół Muzyki Dawnej TRUSO z Elbląga,
– Zespół Muzyki Dawnej VENATORES TEMPUS z Kielc.
Srebrne Harfy Eola:
– Zespół Muzyki Dawnej AMICORUM-SORELLE z Gdańska,
– FISTULATORES NOVIENSES z Nowem,
– Zespół Muzyki Dawnej IL VENTO MUSICALE z Elbląga.
Wręczono także wyróżnienia i nagrody specjalne.
Ponadto, w tym roku w sposób wyjątkowy organizatorzy uczcili zmarłego Tadeusza Krokosa – długoletniego dyrektora artystycznego Scholi Cantorum, nie tylko nadając festiwalowi jego imię, ale również przyznając nagrodę specjalną im. Tadeusza Krokosa dla wyróżniającego się instruktora zespołu w uznaniu za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia w pracy wychowawczej, edukacyjnej i artystycznej. Otrzymały ją Barbara Czypul i Bożena Magdalena Mrózek. Nagrodę wręczyli córka i syn Tadeusza Krokosa.
Nowością tegorocznej edycji wydarzenia jest również przyznanie tytułu Ambasadora Festiwalu na podstawie oceny programu, wykonanego przez zespół podczas koncertu specjalnego. Tytuł ten przyznano dwóm zespołom: LUX ANTIQUA z Poznania i CAPELLA ALL’ ANTICO z Zamościa.
Laureatom i wyróżnionym gratulował Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.
– Patrząc na Was, widzę pasję, zaangażowanie i zamiłowanie do muzyki dawnej. Trwajcie i przyjeżdżajcie każdego roku do Kalisza, tworząc ten unikatowy i wyjątkowy festiwal. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję w imieniu swoim i prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Życzę Wam przede wszystkim dalszego rozwoju. Serdecznie gratuluję. Wyróżnienia, harfy, które dziś zdobyliście, to ukoronowanie waszych talentów i warsztatów muzycznych – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Galę uświetnił wspólny występ uczestników festiwalu.
W 44. edycji festiwalu wzięło udział 17 zespołów, w tym 11 instrumentalnych, 4 wokalno-instrumentalne, jeden zespół kameralny i jeden w kategorii bursztynowej.
Muzyka dawna będzie nadal brzmiała w naszym mieście, a to za sprawą rozpoczynających się jutro XVIII Ogólnopolskich Letnich Warsztatów Muzyki Dawnej.
Źródło: kalisz.pl