baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Podsumowanie A-Kumulacji

Tegoroczna edycja „A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki” dobiega właśnie końca. Było to wydarzenie, którego zawsze głównym celem jest prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem oraz organizacja wyjątkowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

W „Zielonej Strefie” Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, 20 maja 2021 o godzinie 19, podczas uroczystej gali podsumowującej Biennale, dyrektorka Galerii pani Joanna Dudek wraz z Prezydentem Miasta Kalisza panem Krystianem Kinastowskim, wiceprezydentem do spraw kultury panem Grzegorzem Kulawinkiem, prodziekanem ds. sztuki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, prof. UAM dr. hab. Maciejem Guźniczakem, naczelnik Wydziały Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w kaliskim magistracie, panią Grażyną Dziedziak oraz dyrektorką Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej panią Sylwią Kucharską, ogłosiła laureatów konkursu i wręczyła pamiątkowe dyplomy.

Jury trzeciej edycji „A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki”, w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza, kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAP dr hab. Mikołaj Poliński, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki Im. Jana Tarasina oraz Kinga Popiela kuratorka Biennale, po długich obradach przeprowadzonych w formule hybrydowej, zdecydowało się wyróżnić honorowo 10 artystów oraz przyznać 4 regulaminowe nagrody.

Nagrodę Główną (zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu) zdobyła pani Lidia Głazik autorka rzeźby Liczydnie, za dojrzałą, świadomą i doskonale przemyślaną pracę, która zmaterializowała w niebywale artystyczny sposób pamięć i czas.

Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, którą jest zakupu wyróżnionej pracy do kolekcji sztuki współczesnej, przypadła w udziale panu Dominikowi Janyszkiwi, autorowi pracy 6301 za perfekcyjną, artystyczną inspirację minimalizmem.

Panie Marta Czarnecka, autorka instalacji Nie mogłam oraz Magdalena Przywara, autorka instalacji Przywary Przywary zostały ex aequo laureatkami Nagrody Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, jaką jest wystawa w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu w 2022 roku, za zmysłowy sensualizm i odwagę „zniewolenia” piękna.

Wyróżnienia honorowe otrzymali: Piotr Blajerski za wideo Into the Zona, Łukasz Glapka za animację Ophthalmos, Janusz Lewandowski za obrazy Pejzaż i Bez tytułu, Anekh Linkowska za animację Wokoło, Olha Liubokhynets za grafiki pt. Harmonia liczb I, III, VI I VIII, Patrycja Majerowicz za obraz W trakcie remontu, Elena Ovcharova za obiekty Macierz 1 i Macierz 2, Beata Vágnerová za rzeźbę Mater Matuta, Agata Wondrak za wideo Jak brzmi cisza? i Shuai Zhang za instalację na płótnie Izolacja II.

Nagroda Publiczności, jaką jest prezentacja zwycięskiego Artysty w Galerii Pulsar, stała się udziałem pani Beaty Koteckiej, której rzeźba Prorok zdobyła najwięcej głosów w głosowaniu publiczniości, przeprowadzonym w tym roku w formie tradycyjnej oraz na Facebooku.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani goście, mogli wysłuchać przygotowanego specjalnie na ten wieczór koncertu performatywnego Patryka Cannona.

Zgodnie z koncepcją kuratorską Kingi Popieli, zakładającą czerpanie ze „źródła życiowej energii”, w Kaliszu w ramach „A-Kumulacji 2021” zostały zaprezentowane prace Teresy Murak, Oskara Dawickiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Kingi Nowak, Marty Antoniak, Michaliny Bigaj, Cecylii Malik i kolektywu Siostry Rzeki. Na płycie Głównego Rynku zaprezentowana została, w postaci wielkoformatowego baneru, reprodukcja pracy Rzeźba dla Ziemi (Równowaga balansu) Teresy Murak, tam też w witrynach najstarszego kaliskiego salonu optycznego „Optyk” zobaczyć można było prace Marty Antoniak z cyklu Akira. W hotelu Hampton by Hilton Kalisz centralną przestrzeń obok fortepianu wypełniły obiekty autorstwa Kingi Nowak, natomiast Negative Make-Up, fotografie Anety Grzeszykowskiej, spoglądały na nas ze słupów miejskich w kilku punktach Kalisza. W witrynach siedmiu przystanków autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką” zagościła Cecylia Malik i jej cykl 365 drzew. W Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Łaziennej 6, w tamtejszej Galerii w Holu, zobaczyć można było fotografie i artefakty związane z działalnością kolektywu Siostry Rzeki. Tam też w Galerii Centrum zaprezentowany został projekt Michaliny Bigaj 30 dni dla natury. W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina pracę Zbigniewa Warpechowskiego Rysunek w kącie oraz Drzewo wiadomości Oskara Dawickiego można było zobaczyć w ramach ekspozycji Galerii Pulsar. W tej właśnie przestrzeni prezentowany był także pełny przegląd multimedialny wszystkich wymienionych prac.

Prezentacja tak wielu dzieł nie byłaby możliwa bez uprzejmości artystów i galerii oraz wypożyczeń z kolekcji instytucjonalnych. Praca Teresy Murak Rzeźba dla Ziemi (Równowaga balansu) została użyczona z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, a wideo Drzewo wiadomości Oskara Dawickiego ze zbiorów kolekcji MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Dzięki uprzejmości Galerii Foksal i Galerii Monopol zaprezentowana została praca Rysunek w kącie Zbigniewa Warpechowskiego, a cykl fotografii Anety Grzeszykowskiej Negative Make-Up dzięki uprzejmości Galerii Raster. Fotograficzna dokumentacja akcji i artefakty związane z działalnością kolektywu Siostry Rzeki prezentowaliśmy dzięki uprzejmości Cecylii Malik, pomysłodawczyni i jednej z założycielek kolektywu.

Liczne akcje interwencyjne, spotkania, wykłady i warsztaty, których nie zabrakło w tegorocznej edycji Biennale , miały charakter zarówno wydarzeń online, ale także w przestrzeni miejskiej.

Kuratorka biennale przeprowadziła rozmowę opublikowaną i nadal dostępną na naszym kanale You Tube, „O zmysłach w sztuce” z profesorką Martą Smolińską w kontekście jej najnowszej publikacji dotyczącej problematyki haptyczności w sztuce.

Na seans głębokiego słuchania zaprosili artyści Łukasz Glapka i Wojciech Masacz, którzy w ramach Nocy Muzeów i obchodów Roku Lema przygotowali słuchowisko „Ciemność i pleśń” według opowiadania Stanisława Lema.

W nawiązaniu do pracy Teresy Murak „Rzeźba dla Ziemi (Równowaga balansu)” z 1974 Galeria Tarasina przygotowała i przeprowadziła 8 maja akcję interwencyjną „Zielona Nieskończoność”, zapraszając mieszkańców Kalisza na Główny Rynek do kontynuowania symbolicznego działania artystki i pogłębiania świadomości potrzeby zmiany naszego podejścia do natury i jej zasobów.

Uczniowie kaliskiego Liceum Sztuk Plastycznych brali udział w warsztatach „Sztuka zwrotna”, przeprowadzonych online przez kuratorkę Kingę Popielę i Natalię Czarcińską oraz przygotowali akcję video „Pierwsze wrażenie” pod opieką nauczycieli Iwony Marcinkowskiej, Przemysława Marcinkowskiego i Agnieszki Miśkiewicz.

Natomiast studenci koła naukowego „Koło Artystycznej Fortuny” z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu w nawiązaniu do pracy Teresy Murak „Rzeźba dla Ziemi” przeprowadzili również swoją akcję, której efekty możemy podziwiać w postaci kolorowego baneru na Domu Studenta przy ulicy Nowy Świat w Kaliszu.

W ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” na wybranych kaliskich przystankach zagościły fotografie z cyklu „365 drzew”, którego autorką jest Cecylia Malik. Artystka ta, 21 maja odwiedziła Kalisz, aby zaprezentować film o historii interwencji kolektywu Siostry Rzeki i zaprosić dzieci wraz z opiekunami na warsztaty skupione wokół troski o stan polskich rzek.

Ekspozycję konkursową „A-Kumulacje 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki”, można było oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, w terminie 15.04 -22.05.2021 r.

Organizatorem wydarzenia była miejska Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. „A-Kumulacje 2021, Kaliskie Biennale Sztuki” objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, współorganizatorami byli Miasto Kalisz, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu, oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

Partnerami Biennale byli: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Hotel Hampton by Hilton w Kaliszu Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu oraz Zakład Optyki Okularowej „Optyk” przy ulicy Piekarskiej 2.

Patronatem medialnym objęły tegoroczne „A-Kumulacje”: Magazyn Szum, Notes na 6 tygodni, Ziemia Kaliska, Radio Poznań, Radio Centrum, Fakty Kaliskie, Telewizja Kalisz oraz portal Calisia.pl.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza










Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze