Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Podsumowanie działalności prewencji społecznej kaliskiej straży pożarnej w roku 2023

Prewencja społeczna to wszelkie działania mające na celu dostarczanie wiedzy i informacji, zmianę postaw oraz wzrost świadomości społeczeństwa.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, podobnie jak inne jednostki organizacyjne PSP, realizuje te zadania poprzez prowadzenie różnego typu prelekcji i programów dotyczących ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, a także prowadzenie działalności popularyzatorskiej i promocyjnej w tym obszarze.

Działania w ramach prewencji społecznej mają na celu m.in.:

  • przedstawienie specyfiki pracy strażaka, pojazdów pożarniczych, strojów i sprzętu ratowniczo-gaśniczego,
  • utrwalenie znajomości telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych i informacyjnych,
  • przedstawienie schematu prowadzenia rozmowy z dyspozytorem podczas zgłaszania zagrożenia,
  • kształtowanie prawidłowych nawyków, zachowań i postaw w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia,
  • naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • wdrażanie prawidłowych nawyków w zakresie używania domowych urządzeń elektrycznych,
  • promowanie bezpiecznej zabawy, szczególnie w trakcie letniego i zimowego wypoczynku.

Kaliscy strażacy w 2023 r. w ramach prewencji społecznej wielokrotnie uczestniczyli w festynach osiedlowych, miejskich i gminnych, dożynkach, piknikach okolicznościowych oraz innych lokalnych przedsięwzięciach (ponad 40 inicjatyw), które swoim zasięgiem obejmowały łącznie nawet 7000 osób.

Funkcjonariusze brali również udział w przeszło 20 prelekcjach w szkołach, innych placówkach oświatowych i wypoczynkowych. W spotkaniach uczestniczyło wówczas blisko 3000 uczniów i nauczycieli.

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” przeprowadzono 9 spotkań z seniorami, w tym m.in. z mieszkańcami domów opieki społecznej i domów dziennego pobytu.

Funkcjonującą w kaliskiej strażnicy salkę edukacyjną odwiedziło w ubiegłym roku przeszło 2500 dzieci z przedszkoli i szkół z terenu miasta Kalisza, powiatu kaliskiego i powiatów ościennych. Łącznie przeprowadzono ponad 100 zajęć.

Regularnie prowadzono także działania edukacyjne w mediach społecznościowych obejmujące publikacje na temat bezpieczeństwa oraz relacje z prowadzonych działań na stronie internetowej tutejszej komendy i jej  fanpage’u na Facebooku. Strażacy występowali również w lokalnych rozgłośniach radiowych, gdzie w ramach krótkich wystąpień przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa i apelowali o rozwagę podczas wypoczynku.

Źródło: KM PSP w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze