Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Podsumowanie projektu #Młodzi#Zdrowi

W poniedziałek na Collegium Medicum Uniwersytetu Kaliskiego odbyło się podsumowanie projektu #młodzi#zdrowi, w którym wzięło udział 600 uczniów ze szkół podstawowych i średnich.

Projekt #młodzi#zdrowi adresowany był do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych, młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli i rodziców. Zakładał realizację następujących po sobie trzech zadań.

  1. Seminarium inaugurujące projekt „Samoakceptacja jako determinant przyszłych zachowań”, które zwracało uwagę rodziców, nauczycieli i pedagogów na to, jaki wpływ na przyszłość dzieci mają okresy niemowlęctwa, dorastania, a nawet emocje i zdarzenia z okresu prenatalnego. Uwaga, akceptacja i wspieranie młodych ludzi na każdym etapie dorastania mogą przełożyć się na ich przyszłe wybory życiowe.
  1. Kolejnym etapem 14 spotkań wykładowo-warsztatowych, w których wzięło udział 600 uczniów z Kalisza i regionu. Na zajęciach podejmowano tematykę m.in. z zakresu
  • dietetyki (wskazywano negatywne skutki diet typu fast-food, czy „diet cud” oraz korzyści płynące ze zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze),
  • dopalaczy (przedstawiono zagrożenia i poważne konsekwencje po zażyciu narkotyków, a także  sposoby postępowania z osobą, która zażyła niebezpieczną substancję i wymaga natychmiastowej pomocy),
  • profilaktyki zdrowotnej (podjęto temat konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych, w tym m.in. badania piersi, dbania o sylwetkę, odpowiedniego doboru biustonosza i konsekwencje źle dobranej bielizny)
  • uzależnienia od smarfona (mówiono o konsekwencjach długotrwałego wpatrywania się w ekran telefonu w postaci m.in. skrzywień kręgosłupa i bólu pleców, a także uczono ćwiczeń pozwalających zniwelować te dolegliwości).
  1. Podsumowaniem projektu było seminarium pn. „Wpływ wiedzy naukowej na przyszłe wybory życiowe młodzieży”, na którym przedstawiono wyniki projektu. 

Tematyka projektu dotyczyła szeroko pojętych zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży oraz zagrożeń związanych z używkami, narkotykami, złymi nawykami żywieniowymi oraz brakiem aktywności fizycznej.

Wśród wykładowców znaleźli się eksperci w swoich dziedzinach m.in.: dr n. med. Eryk Matuszkiewicz, toksykolog, pracownik Uniwersytetu Medycznego z Poznaniu, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska, dermatolog oraz dr hab. n. med. Dariusz Kowalczyk, profesor Uniwersytetu Kaliskiego i kierownik kaliskiej filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Zajęcia warsztatowe prowadzone były przez pracowników Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego.

Uczestnicy projektu wypełnili ankiety, w których wskazali, że – ich zdaniem – największym zagrożeniem dla zdrowia są narkotyki (92% odpowiedzi), dopalacze (84%), palenie tytoniu (58%) oraz alkohol (53%).

W ramach spotkań przeprowadzone zostały pre- i post-testy badające stan wiedzy młodzieży przed i po każdym warsztacie. Wyniki tych testów wskazują, że 86% uczestników znacząco zwiększyło zakres wiedzy w prezentowanych obszarach. Ponadto 88% ankietowanych uznało, że świadomość czynników ryzyka będzie miała wpływ na ich przyszłe decyzje zdrowotno-żywieniowe.

Młodzież wyraziła ogromne zainteresowanie kolejnymi warsztatami o tej tematyce, co utwierdza nas w przekonaniu, że projekt był bardzo potrzebny i należy zorganizować jego następne edycje.

Patronat honorowy nad projektem #młodzi#zdrowi objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

Informacja Prasowa Uniwersytetu Kaliskiego

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze