Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Podsumowanie projektu „Opatowianie bez tajemnic”!

Różnorodne działania dla okolicznych szkół przygotowała Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”, realizując od września do grudnia 2022 r. projekt „Opatowianie bez tajemnic”, dzięki wsparciu Fundacji BGK.

Projekt edukacyjny Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka” pod nazwą „Opatowianie bez tajemnic” nawiązuje do jednego z pierwszych projektów Fundacji pod tym samym tytułem, realizowanym w latach 2015-2016.

W czterech szkołach: w Chełmcach, Rajsku, Tłokini Wielkiej oraz Szczytnikach – odbyły się pogadanki i warsztaty poświęcone zasłużonym mieszkańcom Opatówka i okolic. Ziemia kaliska jest bogata w ciekawe postacie, które wywarły wpływ na ten teren, ale także na sprawy ogólnopolskie. Józef Zajączek, Bracia Gillerowie – to osoby powszechnie znane, jednak mniej znani są np. bł. Franciszek Stryjas, ks. Adam Marczewski, Konrad Wunsche, których sylwetki też są godne poznania.

Osie wielu lekcji opierały się na dwóch hasłach:

O generale, cesarzu i kluczu – historia Józefa Zajączka.

Literaci, błogosławieni, patrioci – mała ojczyzna wielkich ludzi.

I tak jak lekcja o Zajączku zakończyła się wspólnym tworzeniem obrazkowej wizji generała, który był właścicielem Opatówka, tak podczas drugiego tematu omawiano przez kilka lekcji osoby związane z okolicami, które odcisnęły trwały ślad na „małej Ojczyźnie”.

Zajęcia poprowadził zespół pod kierunkiem Moniki Sobczak-Waliś, która – jak sama o sobie mówi – jest historykiem i bibliotekarzem w jednym. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Redaktor naczelna „Rocznika Kaliskiego”. W swojej pracy z powodzeniem łączy myślenie historyka z sercem bibliotekarza. Na swoim koncie ma kilka książek, ponad setkę artykułów z zakresu historii regionalnej oraz bibliologii, a także szereg konferencji. Autorka bibliotecznych videoblogów „W białych rękawiczkach’, w którym popularyzuje zbiory specjalne oraz „Historie z plakatów”. Od niedawna działa również jako podcasterka, autorka cyklu „Poranki Hrabianki” przygotowanego w oparciu o XIX-wieczną prasę. Jej najmłodsze dziecko to „Jejmość M.”.

Projekt zwieńczył koncert młodych talentów, który odbył się w Szkole Podstawowej w Szczytnikach, połączony z kiermaszem przedświątecznym 10 grudnia 2022 r. W świątecznym repertuarze zaprezentowali się uczniowie tej szkoły, a koncert był tez okazją do zaprezentowania wystawy o zasłużonych mieszkańcach Opatówka. Dzięki sporządzeniu ich na przenośnych planszach, istnieje możliwość zorganizowania wydarzenia także w innym miejscu. Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” zaprasza do kontaktu celem organizacji wystawy: w szkole, bibliotece, ośrodku kultury… Kontakt: fundacja@inicjatywa.opatowek.pl.

Projekt był intensywnym czasem na rzecz upamiętnienia mieszkańców Opatówka i okolic. Wierzymy, że wyda swój owoc w poszerzeniu wiedzy dzieci i młodzieży, którzy brali w nim udział! Projekt był dofinansowany ze środków Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze