Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Kubicatransport
Stokado
Baner AWS
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM
BanerMagdaSpychalskaLatarnik

Podsumowanie Warsztatów z przytupem 2023

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w 2023 kolejną edycję Warsztatów tańca i śpiewu ludowego Z PRZYTUPEM. W kilku spotkaniach warsztatowych od lutego do kwietnia uczestniczyły osoby dorosłe z Kalisza, poznając kulturę muzyczną i taneczną Wielkopolski. Zajęcia prowadzili Anna i Krzysztof Rospondkowie z podostrowskiej Kapeli z Kociny, specjaliści z zakresu tańca i muzyki ludowej, a organizowała Anna Gałczyńska, folklorystka z CKiS.

Uczestnicy uczyli się i bawili przy takich tańcach jak: kujawiak, chodzony, wiwat, oberek i polka. Wspólnie śpiewali tradycyjne utwory z wydanych niedawno: Śpiewnika kaliskiego (2022) i Śpiewnika ludowego (2020), np. pieśń weselną Jak to ciynżko sercu mymu…, w rytmie chodzonego Czerwona rybka po wodzie pływała… czy w rytmie polki zalotną pieśń Pragną oczka pragną za dziewczyną ładną. Na zajęciach znalazło się trochę refleksji o tradycji regionu oraz dużo dobrej spontanicznej zabawy. Autorzy Warsztatów pokazali mieszkańcom Wielkopolski, jak piękny i wzruszający może być kontakt z dawną kulturą wiejską. Działania te wpisują się w tak popularny ostatnio powrót do zabaw ludowych przy muzyce tradycyjnej kapeli, a także w wieloletnie wspieranie i popularyzowanie przez CKiS w Kaliszu dziedzictwa regionalnego.

Warsztaty zakończyły się w sobotę 20 maja zajęciami pokazowymi w Skansenie Etnograficznym w Muzeum Okręgowym w Koninie. Blisko 20 tancerzy miało możliwość zatańczenia przed wiejską chatą, w naturalnym otoczeniu dla muzyki tradycyjnej płynącej ze skrzypiec, bębenka i basów kaliskich. Grupa warsztatowa z przytupem, dzięki uprzejmości gospodarzy, zwiedziła także bogate zbiory konińskiego muzeum, znajdującego się w Gosławicach. Na trasie wycieczki znalazło się: gospodarstwo kmiecie ze stodołą i wiatrakiem w Skansenie, Spichlerz ze skarbem – szkieletem słonia leśnego czy innych odkryć wokół Konina sprzed 100 tys. lat, Dworek ziemiański ze stylowym wyposażeniem czy wystawy gosławickiego Zamku.

źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze