Podwójny wernisaż w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina
W czwartek, 14 marca 2024 roku, o godzinie 19.00, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zostaną otwarte dwie wystawy: Bogusławy Kowalczyk „Tarcze” oraz Sylwii Owczarek „Drogowskazy retrospektywne”, o godzinie 20.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Artystkami. Wystawy będą dostępne dla zwiedzających do 19 kwietnia 2024 roku.
Tematem wiodącym i punktem wyjścia do stworzenia zaprezentowanych przez Bogusławę Kowalczyk prac jest TARCZA ze swoim pierwotnym znaczeniem jakim jest element obronny. Jednak różnorodność kompozycji oraz użytych przez Artystkę materiałów ma pokazać wieloznaczność a raczej wielozadaniowość tarcz, zwrócić uwagę na problem ich nietrwałości, niszczenia i naprawiania, ich skuteczności oraz jej braku a także ich realnej wartości. Prace Bogusławy Kowalczyk zobaczyć będzie można także w przestrzeni miasta, w ramach cyklicznej prezentacji „Postój ze Sztuką”, która stanowić będzie uzupełnienie ekspozycji w Galerii oraz swoiste zaproszenie na nią.
Bogusława Kowalczyk w latach 1988 – 1993 studiowała w kaliskim Zakładzie Wychowania Plastycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyplom uzyskała w 1993 roku, w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Niekrasza. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Od wielu lat prowadzi pracownię plastyczną oraz Galerię „Szatnia” w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu.
Wystawa Sylwii Owczarek „Drogowskazy retrospektywne”, którą zobaczyć będzie można w przestrzeni Galerii Pulsar, jest realizacją Nagrody Publiczności „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”. Prezentacja ta zostanie oparta na „konstrukcji” domu, jako miejsca i jako synonimu rodziny. Prace pokazane na wystawie, obrazować będą wybrane przez Artystkę wspomnienia, te „intensywnie przez nią odczuwane i budujące jej historię”.
Obie ekspozycje stanowić mają zachętę do osobistych refleksji nad poruszonymi przez Artystki zagadnieniami, mogą również sprowokować widzów do poszukiwań elementów dialogu pomiędzy metaforycznymi założeniami obu wystaw.
Sylwia Owczarek urodzona w 1987 roku. Wychowywała się w wielkopolskiej wsi Chełmce, która wpłynęła na jej poczucie tożsamości i współczesne wybory artystyczne. Ukończyła ceramikę w kaliskim Liceum Sztuk Plastycznych i rozpoczęła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku malarstwo. Naukę kontynuowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie w 2022 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Prace wystawia w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Niemczech, Szwecji, Łotwie i Słowacji. Wykładowczyni i edukatorka, zawodowo związana jest z Muzeum Współczesnym Wrocław.