Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Pogięta wystawa w Lewkowie

To jest najbardziej pogięta wystawa w Wielkopolsce. W Muzeum w Lewkowie można oglądać słynne gięte meble z fabryki Thoneta Kolekcja jest prywatna – należy do Pawła Michalskiego, który od lat fascynuje się właśnie Thonetem i jego – produkowanymi od blisko 200 lat – meblami.

–  Meble, które Michael Thonet wymyślił, są meblami ponadczasowymi i nie straciły nic na aktualności. Stoły, krzesła, stoliki okolicznościowe, kawiarniane, fotele bujane, kanapy. Ten styl, który jednak zmieniał się na przestrzeni blisko 200 lat, trwa do dziś. W mojej pokaźnej kolekcji liczącej ponad 300 przedmiotów najbardziej dumny jestem z unikatowości klęcznika. Jest on wyjątkowy, wykonany jest tak, że dziś trudno byłoby znaleźć producenta, który podjąłby się wykonania mebla w tamten, unikatowy sposób – zaprasza kolekcjoner.

Na wystawie w Dawnej Wozowni w Lewkowie można podziwiać  ponad 60 thonetowskich mebli – od kołyski po garderobę, stoliki kawiarniane, serię krzeseł, mebelki dziecięce i zestaw dla niani.

– Cieszę się, że udało nam się te wyjątkowe meble do Lewkowa sprowadzić. To już można powiedzieć – klasyka gatunku. A przecież wszystko zaczęło się w roku 1830. W Boppard nad Renem, Michael Thonet rozpoczął swoje eksperymenty z gięciem drewna. Okleinowe płyty ciął według linii słojów na równe części, wygotowywał w lepiszczu, następnie układał je jedną na drugiej i okręcał wokół drewnianych lub metalowych form. Nieco później, w roku 1856, Michael Thonet potrafił już giąć lite drewno, które wcześniej przez długi czas moczył i osuszał, korzystając przy tym z pasków żelaza i form odlewniczych. Wpływając w odpowiednim momencie na proces gięcia i wykorzystując jego efekty, Thonet zdołał „ujarzmić” naturalne właściwości i ograniczenia drewna. I to zachwyca do dziś. Warto zapoznać się i z naszą wystawą, i z postacią pomysłodawcy „giętych” mebli – dodaje Sylwia Nowicka, dyrektor muzeum.

W Lewkowie jest oczywiście słynne krzesło nr 14 czyli „wiedeńskie krzesło kawiarniane” zwane też „krzesłem nad krzesłami”, z którym to modelem uwieczniona została Marilyn Monroe, Liza Minelli, a nawet Lenin. Na obrazie meble uwiecznił Henri de Toulouse-Lautrec, a w thonetowskim fotelu bujanym uwieczniał się Pablo Picasso. Wystawa w Lewkowie będzie do 3 marca 2024 r.

Źródło: Muzeum w Lewkowie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze