Pogrzeb biskupa Edwarda Janiaka

W środę o 11:00 w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu odbyła się Msza święta pogrzebowa zmarłego 23 września kaliskiego biskupa seniora Edwarda Janiaka. Kondukt pogrzebowy przeszedł następnie na sąsiadujący z kościołem cmentarz przy ul. Bujwida, gdzie zmarłego złożono do grobu.

Mszy świętej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, a homilię wygłosił ks. Stanisław Pawlaczek. Na koniec uroczystości głos zabrał brat zmarłego – ks. dr Krzysztof Janiak, który w przejmujących słowach pożegnał brata, podziękował rodzinie i odniósł się do wydarzeń ostatnich lat, podkreślając potrzebę oczyszczenia Kościoła z grzechów, ale i przedstawiając inne spojrzenie na sprawę zarzutów stawianych zmarłemu biskupowi i przebieg samego postępowania Watykanu w jego sprawie, zadając jednocześnie skłaniające do refleksji pytania o sens powołania do kapłaństwa i przyjmowania godności biskupich. Jego wystąpienie przyjęto brawami.

Ostatnie pożegnanie bpa Edwarda Janiaka odbyło się w obecności kilkudziesięciu kapłanów i setek wiernych. Dzień wcześniej odprawiona została Msza żałobna w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego. W marcu 2021 roku Stolica Apostolska zakazała bpowi Janiakowi uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach na terenie diecezji kaliskiej oraz nakazała zamieszkanie poza jej terenem.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Dariusz

Podobał mi sie, byla to odpawiadajaca prawdzie relac ja. Dziekuje

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter