Polacy na artystycznej olimpiadzie

Od 1 lipca będzie dostępna nowa wystawa w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Ekspozycja poświęcona jest Polakom nagrodzonym w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury – igrzyskach, w których orężem było rzemiosło artystyczne, literacka jakość pióra, a także predyspozycje fizyczne. Wśród tych ostatnich cech kandydatów do prastarych laurów olimpiady, przydawały się one do dyscyplin, które obecnie nie funkcjonują w kanonie olimpijskim: alpinizmu czy szybownictwa.

Wystawa w Filii nr 4 MBP w Kaliszu prezentuje sylwetki i dzieła Polaków, którzy wystąpili i wywalczyli na artystycznej olimpiadzie szlachetne “krążki” w kolorach złotym, srebrnym i brązowym. Pierwszy złoty medal dla naszego kraju w Amsterdamie (1928) wywalczył Kazimierz Wierzyński za tomik poezji „Laur Olimpijski”. Na tych samych igrzyskach Władysław Skoczylas otrzymał brąz za grafikę „Łucznik”. Łącznie polscy artyści zostali uhonorowani ośmioma medalami olimpijskimi. Multimedalistą został Józef Klukowski, który ma w dorobku złoto i srebro w dziedzinie rzeźbiarstwa. Jako ostatni mistrzem wśród artystów został zaś Zbigniew Turski, który skomponował „Symfonię Olimpijską”.

Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury odbywał się równolegle z letnimi igrzyskami olimpijskimi w latach 1912-1948. Pomysłodawcą połączenia rywalizacji sportowej oraz artystycznej był Pierre de Coubertin, francuski baron, historyk i pedagog, uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego. Założyciel i drugi przewodniczący (1896–1925) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) twierdził, że człowiek w swej naturze powinien rozwijać się zarówno fizycznie, jak i duchowo, a w tamtych czasach obie te strefy niebezpiecznie się oddaliły, pozostając często w konflikcie – część środowisk uważała, że współzawodnictwo sportowe niesie za sobą wiele negatywnych zjawisk, odciągając jednocześnie uwagę społeczeństw od dziedzin bardziej wartościowych. Po igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1948 z inicjatywy Sigfrida Edströma – przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – zaprzestano organizacji konkursów literatury i sztuki.

Źródło: MBP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze