Polonia Oslo Siatkarskim Mistrzem Europy Drużyn Polonijnych

Trzy dni pięknego, przepełnionego sportowymi emocjami, ale też dbaniem o integrację środowisk polonijnych z tymi pracującymi na dobre imię naszego kraju w jego granicach. Sportową rywalizację w Siatkarskich Mistrzostwach Europy Drużyn Polonijnych w Kaliszu wygrał zespół Polonia Oslo Volleyball Klubb, ale ogromną radość i satysfakcję z pobytu w ojczyźnie wzbudził u wszystkich uczestników.

W rozgrywanej w sobotę fazie medalowej mistrzostw znalazły się zespoły z Austrii, Litwy, Norwegii oraz łączony zespół Polonia Mix. Niesamowicie emocjonujący był zwłaszcza pierwszy z nich. Młody zespół Sokoła Soleczniki prowadzony przez trenera Andreja Wieckiewicza poszedł na wymianę ciosów z nieco bardziej doświadczonym zespołem Polonii Austria. Polacy z Litwy prezentowali bardzo dobre umiejętności, ale też mimo nastoletniego wieku świetnie radzili sobie z nerwami i presją w końcówkach setów. Ostatecznie obie partie wygrali 25-23 meldując się w finale. Drugi półfinał miał zdecydowanego faworyta w postaci Polonii Oslo, która z zadania wywiązała się w świetnym stylu, pewnie pokonując rywali.

O ile w półfinale siatkarze Sokoła Soleczniki kontrolowali nerwy dobrze rozgrywając końcówki, o tyle pojedynek o tytuł pierwszego, historycznego Siatkarskiego Mistrza Europy Drużyn Polonijnych zaczęli źle. Kilka błędów, stres, ale też dobra forma rywali doprowadziła do prowadzenia Polonii Oslo 7-0. Z biegiem czasu Sokół odnalazł rytm i podejmował walkę, ale sytuację na parkiecie kontrolował zespół z Norwegii wygrywając 3-0. Chwilę po zakończeniu meczu finałowego Jan Dziedziczak – Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Błażej Wojtyła – Prezes Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz i Andrzej Kempa – Prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego wręczyli Polonii Oslo Volleyball Klubb puchar dla Siatkarskiego Mistrza Europy Drużyn Polonijnych.

Kiedy opadły emocje związane z rywalizacją na parkiecie wszyscy uczestnicy zgodnie chwalili organizację turnieju, podkreślając znakomitą atmosferę pomiędzy Rodakami. Znakomitym przykładem powyższego był mecz o 7 miejsce w turnieju. Pojedynek Polonii Volley Antwerpia i Team Polonia France Sport wygrała drużyna z Belgii, ale nagroda dla najlepszego zawodnika meczu wspólną decyzją została przekazana Pani Kapitan zespołu z Francji. Uśmiechy na twarzach przedstawicieli Polonii odwiedzającej swoją ojczyznę można było oglądać jeszcze długo, podczas Gali Finałowej Mistrzostw, gdzie w uroczystej, wzruszającej atmosferze wręczane były medale oraz okolicznościowe upominki.

Klasyfikacja końcowa Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych „Polonia Euro Volley 2022”

1. Norwegia (Polonia Oslo Volleyball Klubb)
2. Litwa (TG Sokół Soleczniki)
3. Austria (SSIPPA – Polonia Austria)Polonia Mix

  1. Zza Bugu

  2. Kresy

  3. Belgia (Polonia Volley Antwerpia)

  4. Francja (Team Polonia France Sport)

źródło: MKS 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze