Polska 2050 zwiera szeregi
Biuro poselskie Barbary Oliwieckiej zlokalizowane przy ulicy Mariańskiej 5 ma być otwarte dla ludzi z zewnątrz, nie tylko w godzinach urzędowych, ale także po wcześniejszym umówieniu się. Nowo wybrana posłanka zapowiada, że będzie chciała podejmować interwencje w sprawach zgłaszanych jej przez obywateli. Pierwszym tematem, którym będzie zajmować się w najbliższych tygodniach, jest kwestia ograniczeń dla rodzinnych ogródków działkowych, które wprowadza znowelizowana ustawa o planowaniu przestrzennym. Ogródki mogą bowiem pojawiać się jedynie w dwóch, spośród trzynastu stref funkcjonalnych, które do 2025 roku muszą zostać uchwalone przez samorządy.
Inną aktywnością, na której chce skupić się Oliwiecka, jest intensyfikacja działań młodzieży. Już w najbliższy czwartek na spotkanie sejmowego zespołu ds. rad młodzieżowych przybędzie kilkuosobowa delegacja z Kalisza. Na jej czele stanie Robert Gajor, prezes Fundacji PlayPoint, który ma wspierać Polskę 2050 w tematach związanych z polityką młodzieżową.
Udane dla ugrupowania wybory parlamentarne zwiększyły zainteresowanie przystąpieniem do partii Szymona Hołowni. Jak zapewnia jednak radny Eskan Darwich, każdy kandydat jest wcześniej weryfikowany przed ostatecznym przyjęciem.
Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiono kilka nowych twarzy, które dołączyły do partii. Są to osoby związane z sektorem pozarządowym, środowiskiem rowerzystów i nauczycieli. Najbardziej znanym nowym nabytkiem Polski 2050 jest Tomasz Grochowski – były radny miasta Kalisza dwóch kadencji z ramienia lewicy, kandydat na prezydenta miasta w 2010 roku. Partia w dalszym ciągu szuka natomiast osób zainteresowanych działalnością, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych.
Działacze Polski 2050 zapewniają, że są gotowi na samodzielny start w wyborach samorządowych i wystawienie kandydata bądź kandydatki na prezydenta miasta. Nie wykluczają szerszej koalicji, jednak podkreślają, że nie podjęto do tej pory żadnych rozmów na temat współpracy. Członkowie partii podkreślili również, że propozycje wspólnego startu ze strony Platformy Obywatelskiej ograniczają się na ten moment do deklaracji medialnych, które wygłaszane są przez przedstawicieli partii Donalda Tuska.
W trakcie konferencji prasowej omówiono także kwestie związane z sondażem preferencji wyborczych zamówionych przez miasto oraz nielegalnego składowiska odpadów odkrytego u zbiegu ulic Polnej i Budowlanych. Radni Polski 2050 – Eskan Darwich i Magdalena Walczak, zapowiadają dalsze interwencje w celu wyjaśnienia tych spraw.
Barbara Oliwiecka pytana była także o sprawy krajowe, m.in. zmiany w mediach publicznych, przeprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posłanka zwróciła uwagę na brak pluralizmu w Telewizji Polskiej z czasów, gdy Prawo i Sprawiedliwość rządziło w Polsce. Zapewniła jednak, że w niedalekiej przyszłości powinny zostać wprowadzone ustawowe zmiany, reformujące media publiczne.