Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Polskie szkoły otwierają się dla obywateli Ukrainy

Około 5000 dzieci i młodzieży z Ukrainy będzie mogło liczyć na naukę oraz opiekę wychowawczą w województwie wielkopolskim. Oddziały przygotowawcze rozpoczęły swoją działalność m.in. w Poznaniu i Kaliszu.

Minister Edukacji przekazał, że odbył rozmowę z ukraińskim Ministrem Oświaty i Nauki, w której zgodzili się co do potrzeby zapewnienia ukraińskim dzieciom edukacji w Polsce. Szef MEiN w wywiadzie dla PAP zapowiedział, że dla uchodźców utworzone zostaną oddziały przygotowawcze, w których będą się oni uczyć języka polskiego. Do pomocy Ministerstwo chce zaangażować ukraińskich studentów studiujących na polskich uczelniach.

Zanim to nastąpi, polskie szkoły wyrażają już teraz gotowość na przyjęcie dzieci, gotowych podjąć taką naukę. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie MEiN uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) mogą być przyjęci do szkół publicznych oraz objęci opieką, a także nauczaniem na tych samych warunkach co polskie dzieci.

Na ten moment w Wielkopolsce przygotowanych jest 250 oddziałów, które są w stanie przyjąć do siebie 3200 osób. Jeśli chodzi o dostępność miejsc w przedszkolu, liczba ta wynosi około 1600. 

Chęć nauki ukraińskich uczniów zadeklarowało ponad 600 nauczycieli, biegle posługujących się językiem ukraińskim, angielskim lub rosyjskim. W oddziałach przygotowawczych ukraińscy uczniowie będą głównie uczyć się języka polskiego, by potem włączyć je do nauki w systemie już funkcjonującym  w polskich szkołach. W ramach solidarności, w wielu szkołach obok polskich flag zawisły flagi ukraińskie.

Kurator Oświaty zapewnia i jednocześnie pragnie uspokoić, że na synergii dwóch różnych systemów nauczenia nie ucierpią polscy uczniowie.

źródło: msn, fot.: pixabay

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze