„Pomoc rządu nie rozwiąże problemu z węglem” – PSL z propozycjami
Członkowie PSL, w związku z obecną sytuacją gospodarczą, starają się nie pozostawać obojętni na potrzeby obywateli. Przygotowali propozycje wsparcia kredytobiorców oraz polskich rolników. Według działaczy, przyznanie dofinansowania do zakupu węgla nie rozwiąże w pełni problemu.
Jak informują przedstawiciele PSL-u, w wyniku konfliktu na Ukrainie, istnieje problem z wysłaniem tamtejszych zbóż Afryce. Polacy wspierają eksport zbóż z Ukrainy, jednak nie posiadają takich możliwości przewozowych, by dostarczyć całe otrzymane ziarno do państw afrykańskich, co powoduje, że pewna ich część pozostaje w Polsce. Działacze PSL-u nie chcą doprowadzić do tego, by wynik wojny na Ukrainie miał swoje konsekwencje względem cen zbóż oraz możliwości ich zbycia, a w związku z tym zaproponowali projekt ustawy, który zobowiązywałby podmioty eksportujące do wpłacenia kaucji. Zabezpieczałaby ona przed pozostawieniem zboża pochodzącego z Ukrainy w granicach celnych Polski. Członkowie PSL-u uważają, że projekt może być dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji. Według nich Komisja Europejska powinna w sposób racjonalny zabezpieczyć sprawę, dotyczącą wywiezienia zbóż pochodzących z Ukrainy poprzez wprowadzenie takich rozwiązań, które powodowałyby, by zboża trafiały tam, gdzie widmo ewentualnego głodu może spowodować konsekwencje społeczne. Warto również zauważyć, iż spadek cen zbóż nie oznacza spadku cen produktów zbożowych.
Te działania powinny zostać zrealizowane, bo oczekują ich rolnicy. Powinny także „uzdrowić” obecną sytuację, bo nikomu nie służą tak duże fluktuacje. Wspomniane rozwiązania konieczne są już, bo trwają żniwa. Dziś cena zbóż spadnie, ale później wzrośnie, a nie zarobią na tym rolnicy.
Według posła Andrzeja Grzyba, inflacja wymaga pilnej reakcji, która polega na likwidacji jej źródeł, czyli ściągnięcia nadmiaru pieniądza z rynku.
Wzrosły ceny wszystkich kredytów, natomiast w żaden sposób nie wzrosły oprocentowania depozytów. Przy braku równowagi między podażą, a popytem mamy do czynienia z presją inflacyjną. Występuje również presja na banki, by te oprocentowania depozytów były faktem, a nie tylko deklaracją. Uważamy, że nacisk powinien być większy, ponieważ to może przywrócić równowagę.
Według działaczy PSL-u drugim elementem wprowadzenia „obligacji skierowanych do obywateli”, powinno być oprocentowanie obligacji przynajmniej na poziomie inflacji, aby obywatele byli zainteresowani ulokowaniem swoich oszczędności. Trzecim elementem miałaby być likwidacja podatku Belki.
Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego informowali 2 tygodnie temu o ustawie, mówiącej o dopłatach dla sprzedawców węgla. Natomiast dziś przekazali, że rząd wycofuje się z przedstawionego rozwiązania. Zamiast tego przyznawane będą środki w wysokości 3000 zł dla gospodarstw domowych ogrzewanych za pomocą węgla. Nie uwzględniono jednak dofinansowania dla gospodarstw ogrzewanych za pomocą innych paliw stałych np. pelletu (dofinansowanie może być przyznane również na pellet zawierający 85% węgla w swoim składzie).
Adresowanie tej pomocy do 3 mln z 15 mln mieszkańców nie jest pełnym rozwiązaniem problemu. W tej chwili, przy aktualnych cenach węgla, dofinansowanie w wysokości 3 tysięcy zł na gospodarstwo domowe pozwoli na zakup jednej tony węgla. Uważam, że potrzebne są jeszcze inne instrumenty, które pomogą odejść od systemu z ogrzewania węgla np. pompy ciepła.