“Pomoc rządu nie rozwiąże problemu z węglem” – PSL z propozycjami

Członkowie PSL, w związku z obecną sytuacją gospodarczą, starają się nie pozostawać obojętni na potrzeby obywateli. Przygotowali propozycje wsparcia kredytobiorców oraz polskich rolników. Według działaczy, przyznanie dofinansowania do zakupu węgla nie rozwiąże w pełni problemu.

Jak informują przedstawiciele PSL-u, w wyniku konfliktu na Ukrainie, istnieje problem z wysłaniem tamtejszych zbóż Afryce. Polacy wspierają eksport zbóż z Ukrainy, jednak nie posiadają takich możliwości przewozowych, by dostarczyć całe otrzymane ziarno do państw afrykańskich, co powoduje, że pewna ich część pozostaje w Polsce. Działacze PSL-u nie chcą doprowadzić do tego, by wynik wojny na Ukrainie miał swoje konsekwencje względem cen zbóż oraz możliwości ich zbycia, a w związku z tym zaproponowali projekt ustawy, który zobowiązywałby podmioty eksportujące do wpłacenia kaucji. Zabezpieczałaby ona przed pozostawieniem zboża pochodzącego z Ukrainy w granicach celnych Polski. Członkowie PSL-u uważają, że projekt może być dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji. Według nich Komisja Europejska powinna w sposób racjonalny zabezpieczyć sprawę, dotyczącą wywiezienia zbóż pochodzących z Ukrainy poprzez wprowadzenie takich rozwiązań, które powodowałyby, by zboża trafiały tam, gdzie widmo ewentualnego głodu może spowodować konsekwencje społeczne. Warto również zauważyć, iż spadek cen zbóż nie oznacza spadku cen produktów zbożowych.

Te działania powinny zostać zrealizowane, bo oczekują ich rolnicy. Powinny także „uzdrowić” obecną sytuację, bo nikomu nie służą tak duże fluktuacje. Wspomniane rozwiązania konieczne są już, bo trwają żniwa. Dziś cena zbóż spadnie, ale później wzrośnie, a nie zarobią na tym rolnicy.

- powiedział Krzysztof Nosal, Starosta Powiatu Kaliskiego

Według posła Andrzeja Grzyba, inflacja wymaga pilnej reakcji, która polega na likwidacji jej źródeł, czyli ściągnięcia nadmiaru pieniądza z rynku. 

Wzrosły ceny wszystkich kredytów, natomiast w żaden sposób nie wzrosły oprocentowania depozytów. Przy braku równowagi między podażą, a popytem mamy do czynienia z presją inflacyjną. Występuje również presja na banki, by te oprocentowania depozytów były faktem, a nie tylko deklaracją. Uważamy, że nacisk powinien być większy, ponieważ to może przywrócić równowagę.

- powiedział Andrzej Grzyb

Według działaczy PSL-u drugim elementem wprowadzenia „obligacji skierowanych do obywateli”, powinno być oprocentowanie obligacji przynajmniej na poziomie inflacji, aby obywatele byli zainteresowani ulokowaniem swoich oszczędności. Trzecim elementem miałaby być likwidacja podatku Belki.

Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego informowali 2 tygodnie temu o ustawie, mówiącej o dopłatach dla sprzedawców węgla. Natomiast dziś przekazali, że rząd wycofuje się z przedstawionego rozwiązania. Zamiast tego przyznawane będą środki w wysokości 3000 zł dla gospodarstw domowych ogrzewanych za pomocą węgla. Nie uwzględniono jednak dofinansowania dla gospodarstw ogrzewanych za pomocą innych paliw stałych np. pelletu (dofinansowanie może być przyznane również na pellet zawierający 85% węgla w swoim składzie).

Adresowanie tej pomocy do 3 mln z 15 mln mieszkańców nie jest pełnym rozwiązaniem problemu. W tej chwili, przy aktualnych cenach węgla, dofinansowanie w wysokości 3 tysięcy zł na gospodarstwo domowe pozwoli na zakup jednej tony węgla. Uważam, że potrzebne są jeszcze inne instrumenty, które pomogą odejść od systemu z ogrzewania węgla np. pompy ciepła.

- powiedział Andrzej Grzyb

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»