Pomysły Lewicy pierwszymi wyzwaniami dla Rady Kobiet?

Temat In Vitro oraz tzw. "różowych skrzyneczek" ze środkami higieny dla kobiet to dwie nowe inicjatywy, które zostały zaprezentowane na dzisiejszym spotkaniu, zorganizowanym w biurze przy Legionów przez przedstawicielki Lewicy. Propozycje zostały przekazane zarówno do prezydenta Kinastowskiego, jak i nowej, budzącej kontrowersje części środowisk, Rady Kobiet. Czy wnioski spotkają się z aprobatą władz miasta i wspomnianej rady?

W konferencji uczestniczyła posłanka Karolina Pawliczak, Anna Szymczak – Sekretarz Nowej Lewicy w Kaliszu, a także Natalia Dolak – koordynatorka Wiosny Kobiet w Kaliszu. Głównym tematem spotkania było wspomniane In Vitro, a dokładniej postulat o wsparcie samorządu dla mieszkańców w tym zakresie. Ponadto pojawiła się także kwestia tzw. “różowych skrzyneczek”, które już teraz funkcjonują w kilku kaliskich placówkach oświatowych, a Lewica chciałaby, aby rozszerzyć tę inicjatywę o kolejne miejsca wzorem innych miast w Polsce. Jak na początku wspomniała Anna Szymczak:

Nadszedł czas by miasto Kalisz, podobnie jak wiele samorządów w Polsce, wsparło borykające się z problemem niepłodności rodziny, dofinansowało metody In Vitro. Kierujemy do prezydenta oraz powołanej przez niego kaliskiej Rady Kobiet wniosek i prośbę o wywołanie uchwały, której celem będzie dofinansowanie przez kaliski samorząd metody In Vitro. Liczymy na przychylność prezydenta w tej sprawie.

Anna Szymczak

Przedstawicielki Lewicy wspominały, że wniosek jest podyktowany tym, iż do biura zgłasza się wiele kobiet, które mierzą się z problemem niepłodności, a Lewica chce pomóc potrzebującym w tej sprawie. Jak przytoczono w trakcie konferencji – statystyki pokazują, że jedna na pięć kobiet nie może zajść w ciążę w sposób naturalny z różnych przyczyn. We wniosku do prezydenta i rady podkreślono rownież, że rodzicielstwo jest jedną z ważniejszych wartości życia społecznego, a od 2016 roku rząd przyjął negatywną decyzję o wycofaniu się z tak potrzebnego wsparcia osób i rodzin zmagających się z niepłodnością. W ten sposób według Lewicy społeczeństwo zostało bez żadnej pomocy. Posłanka Pawliczak poinformowała, że szacunkowy roczny koszt takiego wsparcia to ok. 250 tys. zł, a także dodała:

Zawsze twierdzę, że trzeba czerpać z dobrych wzorców i to są wzorce, które w całej Polsce funkcjonują nie od dziś. W wielu miastach jest tak ze wsparciem samorządów. Nie możemy traktować pewnych tematów jako tematy tabu, tym bardziej, że wspiera to dziewczęta i kobiety. Jest to również bardzo przykre, że w XXI wieku mamy takie problemy, ale one są i trzeba im stawić czoła. My wychodzimy temu naprzeciw i wnioski do prezydenta Kinastowskiego oraz kaliskiej Rady kobiet zostały przekazane. Przy wydatkach Urzędu Miasta, choćby na gabinet prezydencki, to nie są to naprawdę duże koszty.

Karolina Pawliczak

Druga z propozycji dotyczy tematu wspomnianych skrzyneczek, a dokładniej większej dostępności artykułów higienicznych dla kobiet w placówkach szkolnych czy np. urzędach. Inicjatywa jest niejako rozszerzeniem akcji, którą Natalia Dolak wraz z Lewicą organizowała 8 marca, a chodzi o zbiórkę wspomnianych artykułów higienicznych dla kobiet. To co udało się zebrać zostanie przekazane Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, by tam mogło być to dalej rozdysponowane najbardziej potrzebującym osobom.

Mocno uderzył w nas problem, z jakim kobiety walczą na co dzień - statystyki podają, że jedna na pięć kobiet nie może pozwolić sobie finansowo na te artykuły. Jest to w obecnych czasach niesamowita i straszna perspektywa. Badania również wskazują, że kobiety często rezygnują z pójścia do pracy czy szkoły z uwagi na miesiączkę. Sprawia to, że są dyskryminowane wyłącznie ze względu na menstruację.

Natalia Dolak

“Różowe skrzyneczki” są specjalnymi pojemnikami umieszczanymi w miejscach ogólnodostępnych, gdzie można zostawić artykuły higieniczne takie jak podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne czy wkładki higieniczne, a osoby które akurat ich potrzebują mogą pójść i je pobrać. Według wskazanych przez Natalię Dolak szacunków, koszt takiej skrzyneczki, to około 70-100 zł, a jej wypełnienie raz w miesiącu może kosztować od 30-50 zł. 

Uważam, że taki koszt nie jest szczególnie wysoki dla naszego miasta i myślę, że moglibyśmy sobie na coś takiego pozwolić. Zależy nam by miejscami, gdzie pojawią się takie skrzyneczki były np. urzędy miejskie, kaliski ratusz, a także przede wszystkim szkoły. Aktualnie skrzyneczki znajdują się w trzech szkołach: Zespole Szkół Ekonomicznych, Szkole Podstawowej na Rypinku oraz Szkole Podstawowej nr 19. Takie skrzyneczki powinny być w każdej szkole - w tych, które wymieniłam są z inicjatywy rady pedagogicznej i dyrekcji, a kaliski samorząd nie miał na to żadnego wpływu.

Natalia Dolak

W trakcie konferencji wielokrotnie podkreślano, że obie sprawy przekazano nie tylko do prezydenta Krystiana Kinastowskiego, ale także do niedawno powołanej przez niego Rady Kobiet, która w ostatnim czasie wzbudziła sporo kontrowersji. Możliwe, że nowe propozycje są i będą swoistym testem dla nowej rady, a przy tym pierwszymi wyzwaniami, w których przedstawicielki rady będą musiały zająć konkretne stanowisko.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

“Ciągła i nieustanna walka o małego Tadzika”, czyli Anielska Rocznica i anielska zbiórka dla chłopca

17 stycznia 2022

Czy może być coś lepszego niż uczczenie jednej z rocznic?...

czytaj więcej»

“Kalisz zaklęty w fortepianie” – znamy zwycięzców konkursu

17 stycznia 2022

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wręczył dzisiaj nagrody dla 13 uczestników konkursu...

czytaj więcej»

PZPN zapłaci odszkodowanie KKS-owi Kalisz za Zająca? Mateusz Borek komentuje

17 stycznia 2022

Jak co tydzień w poniedziałek dziennikarze Kanału Sportowego w składzie...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska i UAM wspólnie zorganizują warsztaty

17 stycznia 2022

Akademia Kaliska w ramach współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza...

czytaj więcej»

Silny wiatr, burze i alert II stopnia, czyli co nas pogodowo czeka w poniedziałek

17 stycznia 2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały...

czytaj więcej»

Poradniki dla młodych mam w kaliskim “Okrąglaku”

16 stycznia 2022

Pierwsze kroki w macierzyństwie, a właściwie w rodzicielstwie łatwiej stawiać,...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter