baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ponad 240 dzieci uczyło się tworzyć pisanki!

Ponad 240 dzieci – głównie z przedszkoli i szkół podstawowych klas 1-3 – wzięło udział w organizowanych przez Muzeum w Lewkowie warsztatach tworzenia pisanek. Prowadzącą warsztaty była Pani Maria Biela, specjalistka od pisanek, której prace są prezentowane w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Pisanki w Ciechanowcu.

– Tak jak nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez choinki, tak nie ma mowy o Wielkanocy bez kolorowych jajek. Zajmują one honorowe miejsce, zarówno w koszyczku ze Święconką, jak i na wielkanocnym stole. Stąd potrzeba mówienia kolejnym pokoleniom o historii pisanki, znaczeniu, a nawet rodzajach zdobień. Okazuje się, że prawie każdy region przez wieki ukształtował swój wzór pisankowy, poza Wielkopolską – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Prowadząca warsztaty była Maria Biela, która od podszewki zna historię zdobienia jaj. Ostrowska artystka pisankarstwem zajęła się kilkanaście lat temu. Zafascynowana tym, co zobaczyła w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, postanowiła podejść do tematu w sposób systematyczny: odwiedza wszystkie miejsca, w których wystawiane są pisanki, zbiera wiadomości, publikowane wzory, bo – jak twierdzi – to ważny element lokalnej tożsamości. Jako dowód proponuje przyjrzenie się społeczności łemkowskiej w Polsce, która przymusowo rozproszona przed laty przez władze komunistyczne, zabrała z sobą tradycyjne łemkowskie wzornictwo wielkanocnych jajek do wszystkich miejsc, do których została skierowana.



Bo po wzorach i po technice wykonania zdobień specjaliści bez trudu rozpoznają, z jakiego regionu pochodzi dane jajko – mówi Maria Biela. – Chyba, że będzie chodzić o Wielkopolskę, która nie wykształciła ani żadnej specjalnej techniki, ani charakterystycznego wzoru.

Jak tłumaczy artystka, dzisiaj trudno znaleźć wspólny mianownik dla jajek lądujących w wielkopolskich koszyczkach ze święconką: pisanki w Wielkopolsce to mieszanka stylów i technik podpatrzonych w innych regionach kraju lub przywiezionych przez osiedlających się tu napływowych mieszkańców.

Warsztaty trwały od 13 do 30 marca. Wzięło w nich udział 11 grup przedszkolnych i szkolnych. Dodatkowo zorganizowane zostały warsztaty niedzielne dla całych rodzin.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze