baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Ponad 7,2 mln zł na „wypięknienie” wielkopolskiej wsi 

30 maja 2022 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie przekazania pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego zgłoszonych do XII edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”. Do 170 sołectw z Województwa Wielkopolskiego trafi ponad 7,2 mln zł.

XII edycja konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” organizowanego w ramach Samorządowego programu „Wielkopolska Odnowa Wsi” umożliwia pozyskanie środków przez sołectwa z pośrednictwem gmin na realizację zadań projektowych w ich „małych ojczyznach”. Dofinansowanie umożliwia wykonanie niewielkich projektów służących zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w miejscowości, odtwarzaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz kultywowaniu tradycji społeczności lokalnych. Udział w konkursie to także wspaniała okazja do integracji społeczności wiejskiej i aktywizacji jej członków. Różnorodność zgłoszonych projektów udowadnia bogactwo pomysłów na zmianę wspólnej przestrzeni oraz troskę o dziedzictwo kulturowe obszarów wiejskich.

Kolejna edycja konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” daje szansę na zmianę wspólnej przestrzeni, w której żyją społeczności wiejskie. Wsie i miejscowości do 5 tys. mieszkańców mogły uzyskać do 50 tys. zł na realizację zgłoszonego projektu. W tegorocznej edycji dofinansowanie otrzymało 170 projektów, których łączna kwota dofinansowania z budżetu Województwa Wielkopolskiego wynosi ponad 7,2 mln zł. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony lokalnych samorządów, wiele z nich co roku zgłasza projekty wspierając tym samym inicjatywy i pomysły swoich mieszkańców

– mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Do konkursu zgłoszono 252 projekty, które zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym, zgodnie z regulaminem konkursu. Po dokonaniu oceny zgłoszeń wytypowanych zostało 170 projektów do przyznania dofinansowania. Poziom pomocy finansowej w ramach konkursu wynosi maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych projektu, jednak nie mniej niż 10 tys. zł i nie więcej niż 50 tys. zł dla pojedynczego projektu. Kwota wynosząca ponad 7,2 mln zł jest najwyższą przeznaczoną podczas realizacji konkursu.

Projekty, które otrzymają dofinasowanie w ramach XII edycji wzbogacą krajobraz wielkopolskich wsi i małych miejscowości. Społeczności lokalne biorące udział w programie Wielkopolska Odnowa Wsi są przykładem dla sołectw i małych miejscowości niebędących członkami programu, że udział w nim przynosi wymierne korzyści i jest ogromną pomocą w rozwoju wspólnej przestrzeni życia.

– dodaje Wicemarszałek Krzysztof Grabowski

Program „Wielkopolska Odnowa Wsi” nie tylko wpływa na poprawę wizerunku wielkopolskich sołectw poprzez urządzenie, na nowo przestrzeni publicznej, ale to również realizowane przez organizacje pozarządowe imprezy wiejskie integrujące lokalne społeczności. Projekty dofinansowane w ramach programu służą kultywowaniu tradycji i historii, tak bogatych w naszym województwie. Ponadto sołectwa aktywnie uczestniczą opracowywaniu sołeckich strategii rozwoju, które ułatwiają ich dalszy rozwój.

Wśród zwycięskich projektów znalazły się między innymi:

 • Potarzycki ogród pokoleń – budowa ogólnodostępnego parku
  kieszonkowego przy sali wiejskiej w Potarzycy – etap I (Gmina Jarocin) – 50 000 zł;
 • Ogród sensoryczny w Dolinie Baryczy – sołectwo Chynowa (Gmina Przygodzice) – 50 000 zł;
 • „Mieszkańcy Parzynowa o kondycję dbają i na boisko wszystkich
  zapraszają” – budowa boiska sportowego oraz placu Street Workout w
  Parzynowie (Gmina Kobyla Góra) – 50 000 zł;
 • Częściowa termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej w
  Szadku oraz ogrodzenie terenu (Gmina Ceków-Kolonia) – 50 000 zł.
 • Wykonanie ogrodzenia oraz utwardzenie placu przy świetlicy
  wiejskiej w Bogusławicach (Gmina Mycielin) – 50 000 zł;
 • Nowe miejsce spotkań i rekreacji na terenie wsi Strzegowa (Gmina Nowe Skalmierzyce) – 50 000 zł;
 • Nasz wspólny plac – stworzenie miejsca do rekreacji i wspólnego
  wypoczynku w sołectwie Zakrzyn – etap trzeci (Gmina Lisków) – 49 992 zł;
 • Zagospodarowanie terenu przy świetlicy we wsi Gostyczyna (Gmina Nowe Skalmierzyce) – 34 480 zł;
 • Zagospodarowanie przestrzeni publicznej we wsi Wola Droszewska,
  mające na celu poprawę estetyki sołectwa i promowanie dziedzictwa
  kulturowego – dz. nr 670 (Gmina Godziesze Wielkie) – 46 364 zł;
 • Na placu zabaw się bawimy, w sołectwie Długa Wieś Druga się
  zintegrujemy (Gmina Stawiszyn) – 33 634 zł

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze