baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Będziemy wspólnie obserwować niebo!

Fundacja Karola Malaperta serdecznie zaprasza mieszkańców Kalisza i okolic na wspólne obserwacje wieczornego nieba w poniedziałek 24 lipca od 20:30 na Polach Marsowych.

Tego dnia, w szczególności, skierujemy nasz sprzęt obserwacyjny na Księżyc. Lipiec jest wyjątkowym miesiącem do wpatrywania się w naszego naturalnego satelitę. W ramach globalnej akcji On The Moon Again wspominamy udane lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu w ramach misji Apollo 11, 20 lipca 1969 roku. Lądownik księżycowy, z astronautami Neilem Armstrongiem oraz Buzzem Aldrinem, wylądował na powierzchni Księżyca, rozpoczynając krótki, ale intensywny okres załogowej eksploracji tego globu – zachęca organizator.

Lipiec, dla miłośników astronomii z Kalisza, ma jeszcze jeden symboliczny wydźwięk. 12 lipca 1581 roku urodził się Karol Malapert. Patron Fundacji, Jezuita, który w XVII wieku przywiózł do Kalisza lunety, i ze swoimi współpracownikami: Szymonem Peroviousem i Aleksym Sylviusem, prowadził w Kaliszu badania Słońca za pomocą lunety, która była wtedy całkowicie nowatorskim wynalazkiem. Dzięki tym obserwacjom Kalisz stał się pierwszym w Polsce ośrodkiem astronomicznym, gdzie skorzystano z lunet jako przyrządu obserwacyjnego.

Organizatorzy zapraszają w poniedziałek, 24 lipca od 20:30 na Pola Marsowe. W czasie wieczornych obserwacji nieba – poza Księżycem – zaprezentują obecnym gwiazdozbiory nieba letniego oraz przeloty sztucznych satelitów Ziemi.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze