Bryłka

Postanowienie noworoczne Justyny Barańskiej –  wybitnej kaliskiej triathlonistki

Justyna Barańska jest jedną z najbardziej utytułowanych kaliskich sportsmenek. Uprawia od najmłodszych lat bardzo trudny i wyczerpujący sport – triathlon. Jej pierwszy start w triathlonie odbył się w roku 1998 roku w Wąsoszach w Mistrzostwach Makroregionu Centralnego. Pojechała na zdezelowanym góralu, a inne zawodniczki ścigały się na kolarzówkach. Wygrała wtedy kategorię wiekową 14-15 lat. W tym okresie zdobyła wicemistrzostwo Polski, a sam Jerzy Górski wręczał jej medal.

Moje plany na nadchodzący sezon nie są jeszcze ściśle określone. Zaplanowane mam 3 główne starty- Mistrzostwa Polski w Suszu na dystansie sprint , Castle Malbork triathlon oraz 70.3 IRONMAN w Egipcie. Skupiam obecnie na podnoszeniu swoich kwalifikacji trenerskich – kończę szkolenie na trenera triathlonu i zaczynam szkolenie na trenera pływania II klasy. Kocham sport,ale niestety przy dwójce energicznych dzieci zostaje mi coraz mniej czasu na treningi. Od 2025 roku postanawiam spełniać się głównie jako trener i jako rodzic.

Jako zawodniczka Age Grupowa startowała w tym roku w kategorii K35. Dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski na dystansie sprint oraz dwukrotnie Wicemistrzostwo na dystansie krótszym. W 2023 r. w miejscowości Susz w Mistrzostwach Polski w Aquathlonie (400m pływania i 5 km biegu) Justyna Barańska reprezentująca klub Kaziki stanęła na  najwyższym miejscu  podium, uzyskując tytuł Mistrzyni Polski w kategorii K35. W tej samej miejscowości w Mistrzostwach Polski w Triathlonie na dystansie SPRINT (750 pływania, 20 km roweru, 5 km biegu) wywalczyła srebrny medal w swojej kategorii.

W 2022 r. w bardzo trudnych warunkach pogodowych w Krakowie-Niepołomice w Mistrzostwach Polski Age Group w triathlonie na dystansie superaprint (300 metrów pływania, osiem kilometrów jazdy rowerem i dwa kilometry biegu) wywalczyła srebrny medal w kategorii K35 uzyskując czas 32:19. Rok wcześniej kaliszanka trzykrotnie stawała na podium zawodów Zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu Masters, które odbyły się w Poznaniu. Na dystansie 400 metrów stylem dowolnym zdobyła brązowy medal. W wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym zdobyła srebrny medal, a tytuł mistrzowski wywalczyła na dystansie 200 metrów stylem klasycznym.

Wygrała cykl GarminIrontriathlon. Zdobyła 7 miejsce na Mistrzostwach Europy na dystansie standard oraz 16. miejsce na Mistrzostwa Świata na tym samym dystansie. Była 3. zawodniczką Polskiego Związku Triathonu za sezon 2023 w swojej kategorii. Jej trenerem jest kaliszanin Mateusz Kaźmierczak, który został wybrany najlepszym trenerem roku 2023 według Polskiego Związku Triathlonu. Oprócz samodzielnych startów w zawodach trenuje młodych adeptów triathlonu. Jej wychowankowie odnoszą już zwycięstwa w sportowych zmaganiach.

Na co dzień pracuje jako fizjoterapeuta. Jest mamą wspaniałych córek. Macierzyństwo nie przeszkadza jej w trenowaniu i osiąganiu sukcesów sportowych. Jej starsza córka również trenuje pływanie. Mąż utytułowanej sportsmenki jest kolarzem amatorem.