baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Potyczka Józefa Oksińskiego i scenki z Powstania Styczniowego w Opatówku

Potyczkę Józefa Oksińskiego i scenki z Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim zaprezentowano w sobotę 27 maja na ulicy Kościelnej w Opatówku.  O poszczególnych epizodach odgrywanych przez rekonstruktorów opowiadała Ewa Kamila Kłysz, kustosz Muzeum, koordynator projektu oraz Karol Matczak. To kolejne wydarzenie realizowane w tym roku przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z naszego regionu, z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Uczestnicy wydarzenia mogli oglądać siedem scenek, przedstawiających wydarzenia historyczne, jakie wówczas miały miejsce na ziemi kaliskiej:

  • Żałoba Narodowa, prezentacja mody tamtego okresu.
  • Przybycie Józefa Oksińskiego do Opatówka. Przekazanie sukna na mundury szaraczkowe.
  • Zdobycie kasy miejskiej.
  • Potyczka oddziału Oksińskiego z kozakami.
  • Manifestacja pod domem Naczelnika Powiatu Kaliskiego.
  • Z wizytą u księdza. Błogosławieństwo Powstańców.
  • Represje popowstańcze.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.  Projekt realizowany we współpracy z Stowarzyszeniem „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufcem ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnym Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Kaliszu, Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Kaliszu Gminnym Ośrodkiem Kultury w Opatówku, Urzędem Miasta i Gminy Opatówek, Kołem Gospodyń Wiejskich Opatówek, Izbą Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty oraz Partią Powstańczą Józefa Oksińskiego.

A kolejna rekonstrukcja realizowana w ramach projektu już 1 lipca, tym razem w Przystajni.

źródło: powiat kaliski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze