Powiat kaliski i akcja utrzymania dróg zimą

W ostatnim czasie utrzymanie nawierzchni dróg w bezpiecznym stanie nie było łatwe z uwagi na śnieżną aurę. Zima to okres wymagający dla wszystkich - począwszy od kierowców, a skończywszy na służbach drogowych. Firmy zewnętrzne odpowiadające za zimowe utrzymanie dróg w powiecie, wyjeżdzały do tej pory w teren trzynaście razy w rejonie północnym i po dwanaście razy w rejonie centralnym i południowym.

Działania w tym zakresie prowadzone są według zatwierdzonego przez Zarząd Powiatu Kaliskiego “Planu zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie powiatu kaliskiego w sezonie zimowym 2020/2021”, który określa m.in. drogi przeznaczone do posypywania mieszanką piasku i soli, a także drogi, na których oprócz posypywania taką mieszanką, przeprowadzane jest pługowanie.

Powiat Kaliski zgodnie z tym planem podzielony jest na trzy części: północną, centralną i południową. Za każdą strefę odpowiada wyłoniona firma zewnętrzna. Część północną i centralną obsługuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych S.A w Kaliszu, natomiast prace w rejonie południowym wykonuje firma “BEDRÓG” ze Smółki. Rejon północny obejmuje 168,26 km dróg powiatowych, rejon centralny – 139,50 km dróg powiatowych, natomiast rejon południowy – 123,40 km dróg powiatowych. W akcję “zimowego utrzymania dróg” zaangażowane są także służby ze Starostwa Powiatowego w Kaliszu, które również posiadają niezbędny do tego sprzęt.

“Drogowcy są wysyłani w teren po zakończeniu opadów śniegu. Wyjątek w tym zakresie miał miejsce 8 lutego. To dzień, w którym opady śniegu trwały przez wiele godzin i służby drogowe przeprowadzały w trakcie ich trwania dwukrotnie pługowanie nawierzchni. Do tej pory, drogowcy wyjeżdżali do akcji trzynaście razy w rejonie północnym i po dwanaście razy w dwóch pozostałych rejonach. Najczęściej, prace były przeprowadzane w godzinach nocnych. Firmy odpowiadające za zimowe utrzymanie dróg są zobligowane do wysyłania nam raportów z wykonanych prac. Do tej pory prace wykonane przy zimowym utrzymaniu dróg we wszystkich trzech rejonach powiatu kaliskiego kosztowały blisko 573 tysiące złotych brutto – tłumaczy Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter