Powiat kaliski nagrodził ludzi kultury
Nagrody kulturalne powiatu kaliskiego rozdane! W gościnnych progach restauracji Leśny Dwór w Brzezinach uhonorowano muzyków, muzealników, bibliotekarzy i folklorystów. Wieczór uświetnił zespół Modest Project.
Łącznie przyznano dziesięć nagród finansowych, cztery nagrody honorowe, dwie nagrody rzeczowe oraz jedną nagrodę specjalną. Gospodarzami wydarzenia były oczywiście władze powiatu ze starostą kaliskim Jan Adam Kłysz na czele. Wydarzenie prowadziła Wioletta Przybylska – dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w kaliskim Starostwie Powiatowym. Wśród gości znaleźli się m.in biskup kaliski Damian Bryl czy poseł na Sejm RP Alicja Łuczak.
W kategorii bibliotekarstwo nagrodzono Paulinę Wróblewską – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie, która od ponad dziesięciu lat sprawują tą funkcję. Z Gminy Blizanów pochodzi także laureat w kategorii upowszechnianie kultury – Stanisław Niklas (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie) Wnioskodawcom obu kandydatur był wójt Blizanowa Sławomir Musioł.
W dziedzinie muzyki i upowszechniania kultury uhonorowano również Izabelę Wiśniewską – Dyrektor Brzezińskiego Centrum Kultury i Biblioteki. Była odpowiedzialna za zorganizowanie w 2022 roku Jubileuszu Zespołów Ludowych, kierowane przez nią centrum prowadzi także liczne formy zajęciowe – fotograficzne, taneczne czy muzyczne.
Nagrodzonym społecznikiem została Paulina Kleczewska z Gminy Koźminek, przez lata zaangażowana w koźmińską kulturę. Pracując w Urzędzie Miejskim aktywnie współpracowała z Kołami Gospodyń Wiejskich, zespołami ludowymi, kołem seniora czy Miejsko-Gminną Orkiestrą Dętą. Jej zasługą jest upowszechnianie kultury w gminie i jej dostosowanie do zmieniających się oczekiwań społecznych.
Dorota Lajnert to lokalna artystka uhonorowana w kategorii sztuki wizualne i malarstwo. W jej obrazach dominuje natura – kwiaty oraz pejzaże. Chętnie swe obrazy przekazuje na cele charytatywne. Wystawa jej dzieł znajduje się w Urzędzie Gminy Ceków-Kolonia. To właśnie wójt tej gminy Mariusz Chojnacki wnioskował o nagrodzenie artystki.
Nagrodę za popularyzację i ochronę dziedzictwa kulturalnego i upowszechniania kultury otrzymała Dorota Maślak – długoletnia dyrektor oraz nauczyciel w Zespole Szkół w Godzieszach Wielkich. Zorganizowała wiele imprez kulturalnych m.in Festiwal Pieśni Legionowej i Historycznej. W tej kategorii nagrodzono też Barbarę Klimczak z zespołu folklorystycznego „Liskowianie”. Z ramienia zespołu bierze udział w licznych przeglądach i festiwalach. Udziela się także w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Liskowie.
Wyróżnionym muzykiem została Alicja Zielińska – organistka w kościele parafialnym w Goliszewie. Od 2023 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasze Kaliskie założyła Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kaliszu, w którym pełni rolę dyrektora artystycznego. Swoją działalnością przybliża muzykę klasyczną graną na organach. Wnioskodawcom nagrody był wójt Żelazkowa Michał Kraszkiewicz. Nagroda za muzykę trafiła także do Gminnej Orkiestry Dętej OSP Stawiszyn, która to od ponad 100 lat służy mieszkańcom Stawiszyna i okolic. W imieniu całej orkiestry nagrodę odebrał jej prezes Mieczysław Chojnacki. Nie zabrakło także nagrodzonych z gminy Szczytniki. W niej zauważona została działalność kapeli „Złote Kłosy” z Iwanowic. Ubarwia ona swoją muzyką liczne wydarzenia kulturalne w Szczytnikach i okolicach.
Nagrody honorowe trafiły do malarki Ewy Kowalczyk (nauczycielki w Szkole Podstawowej w Piotrowie), Adriana Wałowskiego kapelmistrza Parafialno – Strażackiej Orkiestry Dętej w Brzezinach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach, Gminna Biblioteka Publiczna im. braci Gillerów w Opatówku oraz Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Liskowie.
Nagrody rzeczowe powędrowały do zespołów muzycznych „Opatowianie” oraz „Korzeniowianki”. Obie grupy posiadają wieloletnie doświadczenie muzyczne, związane z udziałem na licznych wydarzeniach kulturalnych. Śpiewają piosenki patriotyczne, biesiadne i ludyczne. Wnioskodawcami nagród byli włodarze gmin, na którym obszarze obie grupy działają – Opatówka oraz Mycielina.
Nagrodę specjalną w wysokości 9.000 tysięcy złotych otrzymało Muzeum Historii Przemysłu z Opatówka. Placówkę powiatu kaliskiego doceniono, na podstawie rekomendacji Wioletty Przybylskiej i Sebastiana Wardęckiego za liczne ekspozycję oraz inicjowanie wielu projektów takich jak „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Nagrodę odebrała Jolanta Golicka – zastępca dyrektora muzeum. Laudacje wygłosił starosta kaliski Jan Adam Kłysz.
Po rozdaniu nagród zespół Modest Projekt zaśpiewał największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego a po koncercie zaproszono gości na drobny poczęstunek.