Powiat Kaliski użyczył sprzęt geodezyjny za 76 tys. złotych 

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się oficjalne użyczenie sprzętu geodezyjnego, który od tej pory będzie służył uczniom kształcącym się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu. W tej placówce funkcjonuje Technikum Budowlano-Elektryczne, a w jego ramach pięć klas kształcących w zawodzie technik geodeta. To właśnie tym adeptom posłuży precyzyjny sprzęt do pomiarów geodezyjnych, którego wartość to ponad 76 tysięcy złotych.

W oficjalnym przekazaniu uczestniczyli: Wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wicestarosta Kaliski Zbigniew SłodowyDyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Michał Poniatowski, Kierownik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Bartłomiej NiewiadomskiWicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Michał Płóciennik i nauczyciel przedmiotów geodezyjnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, Jerzy Machlański.

Przekazany sprzęt „Trimble R8” to bardzo precyzyjne urządzenie pomiarowe do pracy w terenie. Umożliwia śledzenie sygnałów z wielu różnych systemów satelitarnych, w tym GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou (COMPASS) oraz QZSS.

– Powiat Kaliski przekazuje urządzenie do odbioru sygnału GPS. Jest to urządzenie wykorzystywane do precyzyjnych pomiarów używane zarówno w kształceniu i w produkcji geodezyjnej. Firmy geodezyjne działające aktualnie na rynku wykorzystują ten sprzęt do swoich podstawowych czynności.  Jest to obecnie urządzenie niezbędne do wykonywania pomiarów – mówi dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, Michał Poniatowski.

Podczas oficjalnego użyczenia urządzeń obecni był również Wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek oraz Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy. Przedstawiciele władz obu samorządów nie kryli zadowolenia z udanej współpracy.

– Bardzo dziękuję Staroście Kaliskiemu Krzysztofowi Nosalowi i Powiatowi Kaliskiemu, bo dzięki Państwu nasza szkoła otrzyma sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych geodetów. Cieszę się, że po raz kolejny nasza współpraca z Powiatem Kaliskim jest bardzo dobra. Dla szkoły to bardzo istotne, bo nowe przyrządy do pomiarów pozwolą kształcić przyszłe zawody niezwykle potrzebne na naszym rynku, w naszym mieście i w powiecie kaliskim – tłumaczy Wiceprezydent Miasta Kalisza, Grzegorz Kulawinek.

– Chciałbym powiedzieć przede wszystkim o idei. Kształcenie geodetów jest bardzo ważne. Każdy rozwijający się region, czy to jest miasto czy powiat, potrzebuje ładu przestrzennego. Tak się składa, że powiat kaliski nie kształci geodetów w obecnej chwili, a więc dlatego chcemy wspomóc szkołę z Kalisza, do której uczęszczają również uczniowie z terenu powiatu kaliskiego. Tym gestem chcemy wspomóc nauczanie młodych geodetów, a także pokazać naszą dobrą współpracę  w ramach Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i w ramach współpracy pomiędzy Miastem Kalisz a Powiatem Kaliskim – powiedział Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Sprzęt użyczono na czas nieokreślony. Skorzystają na tym przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, którzy w tej placówce zgłębiają niezbędną wiedzą umożliwiającą im w przyszłości podjęcie pracy w wymagającym zawodzie geodety. Sprzęt spełniający obecne standardy panujące w zakresie wykonywania pomiarów geodezyjnych wzbogaci możliwości przekazywania niezbędnych umiejętności praktycznych przyszłych geodetów.

– Ten sprzęt jest bardzo potrzebny, ponieważ uczniowie pięciu klas Technikum Budowlano-Elektrycznego w zawodzie technik geodeta, będą mogli ćwiczyć, korzystać ze sprzętu i uczyć się na nim. Będzie to dodatkowe, praktyczne narzędzie, które pozwoli na kształcenie i realizację podstaw programowych dla uczniów – Michał Płóciennik, Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu.

źródło: powiat kaliski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze