Powiat Kaliski z podwójną nagrodą w konkursie “Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”

Powiat Kaliski złożył dwa zadania do konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekty zgłoszono w Kategorii II – projekty dotyczące lokalnego oddziaływania w zakresie działalności prokulturowej - o znaczeniu kulturowym, historycznym, nawiązującym do tradycji. Dziś na uroczystej Gali rozdania nagród i wyróżnień - online rozstrzygnięto XXI edycję konkursu.

Do konkursu Powiat Kaliski zgłosił dwa realizowane w 2018 roku projekty:

  • ARTYŚCI DLA NIEPODLEGŁOŚCI – cykl koncertów patriotycznych w powiecie kaliskim – nagroda 5.000 zł.
  • Wielki Koncert Plenerowy Chórów i Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu – ŚPIEWAMY DLA POLSKI – nagroda 5.000 zł.

Powiat od lat realizuje na swoim terenie we współpracy z gminami szereg działań o charakterze prokulturowym. Zgłoszone do konkursu zadania realizowane były w 2018 roku – w roku odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także w roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, chciano w ten sposób – muzycznie – uczcić te ważne rocznice. Celem organizacji tych wydarzeń było przede wszystkim upowszechnianie kultury muzycznej, edukacja historyczna oraz aktywizacja i zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców powiatu kaliskiego i województwa wielkopolskiego. 

"Bardzo się cieszymy, że nasze działania zostały docenione - były to duże wyzwania organizacyjne, ponieważ zaangażowaliśmy do współpracy wszystkie gminy powiatu kaliskiego, a także naszą kaliską uczelnię – Uniwersytet im. A. Mickiewicza, kaliskie chóry, orkiestry dęte z całego powiatu, szkoły. Dzięki tym wydarzeniom kilka tysięcy mieszkańców powiatu kaliskiego mogło aktywnie wziąć udział w tych koncertach, duża część mogła śledzić je w mediach społecznościowych, spotkania były okazją do przypomnienia historycznych wydarzeń z 1918 roku"

Zbigniew Słodowy, Wicestarosta Kaliski

Projekt  „Artyści dla Niepodległości” realizowany był przez Powiat Kaliski w 2018 roku, a jego celem głównym – uczczenie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 100-lecia Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Polegał on na organizacji 11 koncertów, po jednym w każdej z gmin powiatu kaliskiego oraz koncertu finałowego w dniu 11 listopada w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu. Koncerty realizowane były na przestrzeni całego roku 2018, co miesiąc w innej gminie powiatu. Projekt realizowany był we współpracy z Wydziałem Artystyczno–Pedagogicznym w Kaliszu, UAM w Poznaniu, co jednocześnie stanowiło promocję dorobku artystycznego kaliskiej uczelni. Repertuar został specjalnie dobrany przez wykonawców i był ściśle związany z charakterem patriotycznym projektu. W koncertach wzięli udział artyści, studenci i wykładowcy kaliskiej uczelni. Ponadto w 12 koncertach czynny udział wzięło ponad 3500 mieszkańców powiatu kaliskiego i miasta Kalisza a ponad 55 000 obejrzało koncert w mediach społecznościowych.  Każdy z koncertów był inny, wyjątkowy.

Wielki Koncert Plenerowy Chórów i Orkiestr Dętych OSP „Śpiewamy dla Polski” odbył się 28 maja 2018r. w Kaliszu. Jego organizatorem był Powiat Kaliski. Koncert wyjątkowy, bo zorganizowany w roku wielkich rocznic: z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 200. rocznicę powstania Kaliskich Towarzystw Muzycznych, a także 110. rocznicę napisania „Roty”. Wielki Koncert zorganizowany został przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kaliszu – dawnym Pałacem Gubernatora, w miejscu historycznym i ważnym dla każdego kaliszanina. To właśnie w tym miejscu 100 lat temu Kalisz odzyskał niepodległość. Na jednej scenie wystąpiły tu Chóry oraz Orkiestry Dęte OSP z terenu powiatu kaliskiego i miasta Kalisza. Podczas wydarzenia zaprezentowano również interpretację słowną wierszy  i utworów Marii Konopnickiej w wykonaniu aktorów kaliskiego teatru. Koncertowi towarzyszyła próba ustanowienia rekordu Polski związanego z największą liczbą osób śpiewających „Rotę” – jedną z najważniejszych pieśni patriotycznych. Mieszkańcy Powiatu Kaliskiego i miasta Kalisza, Chóry Kaliskie przy wtórze Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kaliskiego podjęły próbę odśpiewania „Roty”. W wielkim plenerowym koncercie wzięło udział 6 Chórów Kaliskich oraz 9 Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych (Lisków, Koźminek, Chełmce, Iwanowice, Mycielin, Stawiszyn, Kamień, Pruszków, Godziesze Wielkie). Powiat Kaliski otrzymał Certyfikat potwierdzający ustanowienie Rekordu Polski pod względem największej liczby osób śpiewających pieśń patriotyczną jednocześnie  (1044 osoby wspólnie zaśpiewały „Rotę”).


Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Fot.: M. Wolarz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Który sportowiec wyróżnił się w tym roku? Rusza zgłaszanie kandydatur

2 grudnia 2021

W Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta...

czytaj więcej»

W Książnicy odbył się Festiwal Pluszowego Misia

2 grudnia 2021

Dzień Pluszowego Misia hucznie świętowano w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu....

czytaj więcej»

Kaliszanie upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów

2 grudnia 2021

czytaj więcej»

Odbyła się premiera książki “Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939”

2 grudnia 2021

„Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939” to pierwsza...

czytaj więcej»

Powstał „Fortepian ze strychu” – bajka i audiobook dla dzieci

2 grudnia 2021

Do rąk przedstawicieli kaliskich instytucji i organizacji trafił pakiet promujący...

czytaj więcej»

Pełna para na budowach. Listopad i inwestycje w Kaliszu

2 grudnia 2021

Śródmiejska wróciła do życia, Nowy Świat w połowie otwarty, początek...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter