Powstał album o historii Ostrowa Kaliskiego

W niedzielne popołudnie, 24 kwietnia br. w Ostrowie Kaliskim odbyła się promocja albumu "Ostrów Kaliski. Nasze dziedzictwo. Tu przeszłość łączy się z przyszłością". Spotkanie w miejscowej strażnicy było okazją do przywołania historii, pokazania starych fotografii, pamiątek rodzinnych, wspomnienia miejsc i wydarzeń związanych z Ostrowem Kaliskim.

Do udziału w promocji albumu zapraszali Ewa Doruch – Przewodnicząca miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, władze Powiatu Kaliskiego w osobach: Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Zbigniew Słodowy Wicestarosta Kaliski, Robert Marszałek Radny Powiatu Kaliskiego, władze gminy Brzeziny Marek Cieślarczyk Wójt Gminy, radni gminni, przedstawiciele instytucji kultury, oświaty, organizacji społecznych, stowarzyszeń, a także licznie przybyli goście i mieszkańcy Ostrowa Kaliskiego.

„Wszystko zaczęło się od konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski, postanowiliśmy aplikować i udało się. Ruszyliśmy z pracą, rozesłaliśmy kurendę do mieszkańców, aby zajrzeli do swoich szuflad w poszukiwaniu pamiątek rodzinnych. To były godziny rozmów, analiz, poszukiwań. W tym miejscu dziś, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przekazali pamiątki i fotografie, dziękuję za te rozmowy, za współpracę i słowa wsparcia mieszkańców Ostrowa Kaliskiego. Składam też na ręce Pana Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego wielkie podziękowania za to wsparcie finansowe, dzięki któremu możliwe było wydrukowanie tej publikacji, to takie małe dzieło, ale jakże ważne dla lokalnej społeczności”.

– mówił Jan Adam Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

„Bardzo się cieszę, że podczas tych prezentacji możemy tak wiele dowiedzieć się o Ostrowie Kaliskim i o ludziach, którzy go budowali. Dzięki dzisiejszej prezentacji oraz dzięki publikacji udało się uratować historię od zapomnienia. To jest takie dzieło, które zostanie na zawsze, to wasza historia, wasze dziedzictwo. To bardzo dobry pomysł. Gratuluję wszystkim, którzy zaangażowali się w jego powstanie i realizację. Cieszę się, że jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego mogliśmy wesprzeć finansowo to przedsięwzięcie, a po dzisiejszym spotkaniu, nie mam wątpliwości, że była to bardzo dobra decyzja”.

– dodał Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrowie Kaliskim w minionym, 2021 roku realizowało projekt pod nazwą “Ostrów Kaliski. Nasze dziedzictwo. Tu przeszłość łączy się z przyszłością”. Na jego realizację członkinie koła pozyskały dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a pozyskały je w konkursie ogłoszonym przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Dotację w wysokości 15 000 zł. przeznaczono na projekt i wydruk pamiątkowego albumu. Powstała też wystawa, składająca się z 10 dwustronnych tablic, która została uroczyście odsłonięta podczas niedzielnej uroczystości.

Ostrów Kaliski to miejsce, które bez wątpienia wymaga oznaczenia na mapie i pokazania go współczesnym, dlatego autorzy albumu starli się, aby na każdej ze stron opowiedzieć inną historię i przywołać inne wspomnienia. Publikacja liczy ponad 150 stron, zawiera 442. fotografie i 22. dokumenty. Pracami związanymi z gromadzeniem fotografii, rozmowami z mieszkańcami, spisaniem wspomnień i projektem albumu zajął się inicjator i autor publikacji Jan Adam Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, mieszkaniec Ostrowa Kaliskiego.

„Chciałbym gorąco podziękować za olbrzymi wkład pracy. To niesamowita sprawa, która myślę, że będzie się dalej toczyć, będzie chęć, żeby porządkować domowe archiwa. Gratuluję tytułu, który jest niesamowicie głęboki, dzisiaj jesteśmy w takim miejscu, patrząc na to co dzieje się na Ukrainie, że powinniśmy wszyscy pamiętać, aby z każdej historii wyciągać lekcje. Życzę dalszych udanych poszukiwań”.

- powiedział Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski

„Jestem pełen podziwu dla tej pamięci, która dziś została zaprezentowana. Chciałbym złożyć podziękowania za te ciężką pracę. Oglądałem dziś te zdjęcia, tą prezentację z wielkim sentymentem. Wielu ludzi już nie ma razem z nami. Te zdjęcia pozwolą zatrzymać te chwile, złożone w całość tworzą historię naszej małej ojczyzny".

- wspomniał Marek Cieślarczyk, Wójt Gminy Brzeziny

Publikacja będzie stanowić wielką wartość dla mieszkańców Ostrowa Kaliskiego i całej gminy, wielką wartość edukacyjną dla młodzieży oraz pamiątkę dla przyszłych pokoleń a tablice informacyjne będą dużą atrakcją turystyczną dla wszystkich podróżujących przez tę miejscowość.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przywitanie wakacji z minionkami!

3 lipca 2022

Dziś Rajską Polaną zawładnęły minionki! Specjalnie dla najmłodszych, żółte stworzenia...

czytaj więcej»

III Letnia Szkoła Arteterapii w UAM-ie

3 lipca 2022

W dniach 25 i 26 czerwca Wydział gościł ponad 50...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru w Brzezinach

3 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Koźminek doczekał się publikacji o swoich mieszkańcach!

3 lipca 2022

Wiele miast oraz gmin decyduje się na stworzenie wyjątkowych publikacji...

czytaj więcej»

Nabór do klubików dziecięcych

3 lipca 2022

Od 4 lipca 2022r. rozpoczyna się nabór dzieci do Klubu...

czytaj więcej»

Rekolekcje – Rozeznanie i walka duchowa

3 lipca 2022

W dniach od 15 do 17 lipca w Parafii Św....

czytaj więcej»