Powstał „Fortepian ze strychu” – bajka i audiobook dla dzieci
Do rąk przedstawicieli kaliskich instytucji i organizacji trafił pakiet promujący muzyczne dziedzictwo materialne miasta Kalisza, wydany w ostatnim czasie przez Stowarzyszenie Stacja Inspiracja w Kaliszu. W jego skład weszła autorska bajka Łukasza Bernady pt. „Fortepian ze strychu „w formie książki oraz audiobook.
Wersja audio bajki została zrealizowana w Młodzieżowym Studio Nagrań przez uczestników zajęć Pracowni Teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Muzykę skomponował Krzysztof Niegowski. Najpierw wydawnictwa Stowarzyszenia miały swoją premierę wśród odbiorcy dziecięcego. W spotkaniu zorganizowanym w filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu. Treść bajki poznali dzięki teatrzykowi Kamishibai, do którego ilustracje wykonała Izabella Symanowicz – nauczycielka rysunku i malarstwa w kaliskim Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie wszystkie elementy pakietu zostały zaprezentowane w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.
Uczestnicy tego spotkania otrzymali bezpłatne pakiety oraz serię inspiracji do wykorzystania podczas zajęć prowadzonych z dziećmi w ramach edukacji regionalnej. Realizatorzy projektu „Fortepian ze strychu – przeczytaj i/lub posłuchaj”, przekonani o tym, że bajka buduje więź z kulturą oraz sprzyja uczestnictwu dzieci w poznawaniu wspólnego dziedzictwa, dołączyli swoimi działaniami do obchodów Roku Rodziny Fibigerów. Fortepian, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta Kalisza, uczynili bohaterem publikacji wpisującej się w nurt literatury regionalnej dla dzieci. Zarówno bajka, jak i audiobook wesprą dorosłych w przekazywaniu trudnych treści o dziedzictwie kulturowym miasta oraz dostarczą inspiracji do podjęcia ciekawych działań czytelniczych, edukacyjnych itp. Materiały powstały w ramach realizacji zadania publicznego „Fortepian ze strychu – przeczytaj i/lub posłuchaj”, dofinansowanego przez Urząd Miasta Kalisza oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.