
Powstała monografia Lewkowa – Perła wielkopolskiego klasycyzmu
Monografia Lewkowa pt. „Pałac Lipskich w Lewkowie – perła wielkopolskiego klasycyzmu” autorstwa historyka Jacka Malkowskiego jest już na rynku i wdostępna w sprzedaży w kasie Muzeum w Lewkowie.
– Oddajemy w Państwa ręce książkę bardzo wyczekiwaną. To opowieść o niezwykłym miejscu i niezwykłej rodzinie. To historia rodziny Lipskich herbu Grabie, która od 1786 roku związana jest z Lewkowem. Była to jedna z najważniejszych i liczących się rodzin ziemiańskich w regionie, mieszkająca do 1939 roku w rodowym majątku w Lewkowie i w pobliskiej majętności w Górznie – możemy przeczytać we wstępie do publikacji.
Publikacja to pokłosie zapytań osób zwiedzających odrestaurowany Zespół Pałacowo – Parkowy w Lewkowie. – Rzeczywiście zwiedzający lubią wyjechać z miejsca, które zwiedzali z jakimś drobiazgiem. Stąd taka popularność lewkowskich magnesów, ale także coraz częściej mieliśmy zapytania o publikację dotyczącą i rodziny Lipskich i historii Lewkowa. Pan Jacek Malkowski zgodził się przygotować taki szkic monografii tego miejsca i ludzi z nim związanych. Książka zwiera sporo fotografii – dawnych,z pochodzących z archiwum Rodziny Lipskich i tych współczesnych. Jest to solidne kompendium wiedzy o tym miejscu – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.
Budowniczy pałacu Wojciech Lipski, łowczy kaliski, generał adiutant królewski i kawaler orderu św. Stanisława, zbudował w Lewkowie w latach 1788–1791 okazałą klasycystyczną rezydencję, w której zamieszkał wraz z żoną, Salomeą z Objezierskich. Po jego śmierci w 1810 roku, dobra dziedziczył Michał Lipski, który zmarł w 1813 roku, a po nim posiadłość przypadła jego synowi, Wojciechowi, ożenionemu ze Stanisławą z Grodzickich. Wojciech był uczestnikiem powstania listopadowego, odznaczonym krzyżem Virtuti Militari, powstańcem 1848 roku, a później posłem na sejm. Jego dziedzicem został Józef Lipski, ożeniony z Antoniną z Koczorowskich. Po nim z kolei dobra przejął jego syn, Antoni Jan Wojciech, poseł na sejm i członek pruskiej Izby Panów, pierwszy starosta powiatu ostrowskiego po 1918 roku. Ostatnimi właścicielami Lewkowa byli dwaj synowie: Jan, zmarły w 1943 roku i Józef, ostatni ambasador RP w Berlinie przed II wojną światową. Sam Pałac Lipskich w Lewkowie należy do najokazalszych klasycystycznych rezydencji w Wielkopolsce. Zrealizowany został na podstawie tych samych planów, którymi posłużono się przy budowie pałacu w Objezierzu. W obu przypadkach inspiracją był pałac w Siernikach. Autorem projektu był Jan Christian Kamsetzer, nadworny architekt króla Stanisława Augusta. Na elewacji frontowej, nad portykiem, jest przesłanie od Rodziny Lipskich dla kogo postawili ta okazałą rezydencję „Sobie, Swoim, Przyjaciołom, Potomności”.
W latach 2018–2022 Zespół Pałacowo-Parkowy Muzeum w Lewkowie przeszedł gruntowną modernizację kosztem blisko 27 milionów złotych. Środki na remont pochodziły z programów unijnych WRPO i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Celem projektu był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a w przyziemiu odtworzono kuchnię pałacową i kawiarenkę. Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala wystawiennicza i konferencyjna, połączona podziemnym tunelem z oficyną zachodnią.
Jacek Malkowski to historyk, genealog, absolwent Wydziału Historycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od lat zjmuje się historią regionalną, genealogią, heraldyką oraz historią ziemiaństwa południowej Wielkopolski. Jest autorem licznych artykułów poświęconych historii regionu ostrowskiego oraz genealogii rodów ziemiańskich na łamach lokalnej prasy oraz „Rocznika Kaliskiego” i „Dobrzyckich Studiów Ziemiańskich”. Jest współautorem książki: „Ostrów Wielkopolski – ilustrowane dzieje miasta” (2009). Od wielu lat gromadzi archiwum dotyczące rodów dawnego województwa kaliskiego i obecnego powiatu ostrowskiego. Jest jednym z współzałożycieli w 2005 r. Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu. Ponadto jako konsultant naukowy w zakresie genealogii współpracuje z przedstawicielami znanych i zasłużonych rodów mających związek z ziemią ostrowską. Pana Jacka bardzo cenił Wojciech Lipski, syn ostatniego właściciela Lewkowa, przekazywał mu wiele cennych informacji o Lewkowie i kopie dokumentów.
Książka jest dostępna w kasie Muzeum. Ma 170 stron, kosztuje 40 złotych.
Informacja prasowa Muzeum w Lewkowie


