Powstanie film o historii fabryki Fibigerów

W Kaliszu powstaje film dokumentalny ,,Dusza zaklęta w fortepianie”, który opowiada historię Fabryki Fortepianów i Pianin. Realizuje go Judyta Fibiger, wnuczka ostatniego właściciela fabryki – Gustawa Fibigera, a do współpracy zaprosiła Jana A. P. Kaczmarka – uznanego w świecie kompozytora, laureata Oskara za muzykę do filmu „Marzyciel”.

Film „Dusza zaklęta w fortepianie” przedstawi historię największej polskiej fabryki fortepianów, nieodłącznie związanej z rodziną Fibigerów, a także założonego przez Gustawa Fibigera Technikum Budowy Fortepianów oraz pokolenia konstruktorów – wychowanków mistrza.
„Jest to dla mnie niezwykle ważne, iż pan Jan zgodził się nie tylko napisać muzykę do filmu, ale również w nim wystąpić. Kalisz jest mu z pewnych powodów szczególnie bliski – o tym opowiemy w filmie. Dla mnie Pan Jan zawsze był postacią kultową. Wywodzi się z muzycznej awangardy, a jego filmowe kompozycje są arcydziełami. Przy swojej nieograniczonej erudycji jest osobą niezwykle otwartą i wspaniałą we współpracy” – podkreśla Judyta Fibiger.

„Jest to projekt niezwykle interesujący, a historia fabryki i rodziny Fibigerów zasługują na filmową opowieść. Z wielką radością wezmę w tym projekcie udział” – powiedział kompozytor, który odwiedził Kalisz. Zna miasto i wiąże z nim miłe wspomnienia.

„Filmowa opowieść pokaże także, iż dzięki spuściźnie Fibigerów Kalisz jest obecnie największym w Europie zagłębiem renowacji fortepianów i pianin” – mówi autorka dokumentu.

Film dokumentalny Judyty Fibiger produkuje White Shark Studios, a współfinansuje Miasto Kalisz. Premiera zwieńczy trwający w Kaliszu Rok Rodziny Fibigerów.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze