Powstanie Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą

Miasto Kalisz otrzymało grant w wysokości 1 087 437,90 zł na utworzenie i funkcjonowanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW), które powstanie w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. Stan przygotowań placówki do uruchomienia centrum sprawdzali Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki oraz Krystian Kinastowski – prezydent Kalisza. Placówka, w ramach pilotażowego programu, rozpocznie działalność 1 września.

Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą jako ważne ogniwa systemu edukacji pozwolą, wykorzystując doświadczenie praktyków – nauczycieli i specjalistów przedszkoli specjalnych, szkół specjalnych i placówek specjalnych – szerzej oraz skuteczniej działać na rzecz aktywizacji społecznej i edukacyjnej dzieci, młodzieży i uczących się dorosłych osób ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.

„Utworzenie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 to odpowiedź samorządu na zgłaszane bezpośrednio do placówki potrzeby ze szkół ogólnodostępnych, które to pokrywają się z przeprowadzoną diagnozą. Dotychczasowe działania „dziewiętnastki” stanowią bardzo dobrą bazę do utworzenia centrum właśnie tutaj” – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Celami opracowania planowanego modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą są m.in. zwiększenie efektywności działań na rzecz dzieci ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, wykorzystanie zasobów i potencjału kadry specjalnych jednostek oświatowych i przygotowanie ich do nowej roli w zakresie wdrażania edukacji włączającej. W ramach pilotażowego projektu tworzenia centrów, grant otrzymało tylko szesnaście podmiotów.

„Miasto Kalisz i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 jako jedyne w województwie otrzymały grant w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą”. To wielkie osiągnięcie, którego serdecznie gratuluję” – mówił wizytując Szkołę Podstawową Specjalną nr 19 minister Przemysław Czarnek.

Edukacja włączająca to systemowe, wielowymiarowe i wielokierunkowe podejście do edukacji nastawione na dostosowanie wymagań edukacyjnych, warunków nauki, organizacji kształcenia i wychowania do potrzeb oraz możliwości każdego dziecka/ucznia jako pełnoprawnego uczestnika tego procesu. Celem takiego podejścia jest zwiększanie szans edukacyjnych wszystkich osób uczących się poprzez zapewnienie im warunków do rozwijania indywidualnego potencjału, tak by w przyszłości umożliwić im pełnię rozwoju osobistego na miarę ich możliwości oraz pełne włączenie w życie społeczne.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze