Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Prace Mariusza Warasa na kaliskich przystankach

W Galerii Pulsar, w ramach kolejnej odsłony projektu „Postój ze Sztuką”, na kaliskich przystankach autobusowych można zobaczyć prace Mariusza Warasa – artysty znanego głównie z projektu „m-city”, w ramach którego stworzył kilkaset wielkoformatowych instalacji w przestrzeni publicznej i galeryjnej. Prace przygotowane przez artystę dla Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, składają się na przejmujący cykl zadedykowany wojnie w Ukrainie, który nosi tytuł „No-Flight Zone”.

Wystawa Mariusza Warasa „No-Flight Zone” została wpisana w program 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych, jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi. Ekspozycja trwać będzie od 29 kwietnia do 27 maja 2022 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, przy pl. św. Józefa 5, w sobotę 14 maja o godzinie 20.00. Po nim, o godzinie 21.00, będzie można wziąć udział w spotkaniu autorskim z artystą, w Zielonej Strefie Galerii. Tematem tego spotkania będzie mural jako sztuka w przestrzeni miasta. Wydarzenia te są propozycją Galerii Sztuki im. Jana Tarasina na tegoroczną edycję Nocy Muzeów.
„Bezprecedensowe ataki na ludność cywilną, niszczenie całych kwartałów ulic, domów, zakładów pracy, pomników, cmentarzy. Wszystko to odbywa się, jak nigdy wcześniej przy żadnym konflikcie, pod okiem kamer, social mediów, niemalże na żywo. Giną ludzie, ginie kultura, gdzieś zatraca się człowieczeństwo. Wszystko to dzieje się obok nas, u naszych sąsiadów. Czy da się to wszystko odbudować? Pewnie tak, ale zajmie to zapewne kilka pokoleń. Czy w tej samej formie? Pewnie nie. Czy to się powtórzy? Historia zawsze się powtarza” – tak ubiera w słowa przekaz płynący z „No-Flight Zone”, twórca tego cyklu – Mariusz Waras.

Mariusz Waras urodził się w 1978 w Gdyni. To doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury i Wzornictwa, na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Dyplom magisterski i doktorski obronił w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w latach 2008-2014 był tu asystentem prof. Jerzego Ostrogórskiego w Pracowni Malarstwa, w latach 2010-2013 prowadził Pracownię Projektowania Graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów, następnie pomiędzy 2013 a 2014 r. był asystentem prof. Henryka Cześnika w jego dyplomowej Pracowni Malarstwa. Od 2014 do 2021 roku prowadził Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. Oprócz pracy akademickiej, zajmuje się projektowaniem graficznym,  tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „m-city’ – który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej, środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia – zmrużenie oka w stronę jednego ze źródeł street artu. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych. Współtwórca think tanku POGODA, zajmującego się zarządzaniem szeroko pojętą kulturą.  Od 2018 roku jest kuratorem festiwalu Dictador Art Masters odbywającego się na terenie destylarni w kolumbijskiej dżungli. Miejsce to cyklicznie odwiedza czołówka światowych artystów z nurtu street artu, urban artu i sztuki współczesnej.

Źródło: GJT

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze