baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Prace remontowe w zabytkowej sali w Starostwie Powiatowym

Trwają prace remontowe w dawnej Sali Rycerskiej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. W trakcie trwania remontu we wspomnianej sali odkryto pozostałości po zabytkowych murach pojezuickich. Prace przy sali oraz na terenie dookoła budynku okazały się pionierskie, gdyż ten obszar nie był wcześniej dobrze rozpoznany pod względem badawczym.

Na podstawie informacji kartograficznych z końca XVIII wieku wiadomo było, że w tej części miasta przebiegał mur obronny Kalisza i mur otaczający Kolegium Jezuickie. Badania prowadzone przy Starostwie Powiatowym w Kaliszu potwierdziły te informacje. Odkryto fragment muru obronnego z czasów Przemysła II oraz lico południowe muru obronnego z czasów Kazimierza Wielkiego. Na upamiętnienie przebiegu tych murów został usytuowany obrys dawnych murów w kostce granitowej, którą wyłożony został dawny parking przed starostwem, stanowiący dziedziniec jednego z bardziej reprezentacyjnych budynków miasta Kalisza.

Ciekawych odkryć dokonano podczas badań Sali Rycerskiej. Pierwszy poziom użytkowy Sali wyłożony posadzką z płytek ceramicznych z czasów funkcjonowania Kolegium Jezuickiego, był niższy od obecnego o 54 cm. W początkach XIX wieku zagruzowano starszą posadzkę, a w kolejnych latach podczas remontów wywyższano kolejnymi warstwami podłogi, aż ostatecznie został położony parkiet na początku XXI wieku. Efektem obecnych prac remontowych zabytkowej Sali nr 1 jest więc sięganie do historii Kolegium Jezuickiego. Dzięki pracom zostanie odtworzona oryginalna wysokość Sali, z obniżoną podłogą, tak jak to było w czasach jezuitów. Co ważne dla zwiedzających zostaną odkryte fragmenty murów Kolegium Jezuickiego, które będzie można oglądać przez częściowo przeszkloną podłogę. Natomiast większość podłogi wykonana zostanie z płytek na wzór tych wyłożonych w dawnych korytarzach Kolegium Jezuickiego. 

Dla powiatu kaliskiego została wykonana aranżacja ekspozycji reliktów archeologicznych odkrytych podczas remontu zabytkowej sali nr 1 w budynku Starostwa Powiatowego. Dzięki obecnym pracom remontowym wykonana będzie posadzka na gruncie, wykonane będą schody zejściowe do Sali, które są konieczne ze względu na obniżenie terenu, wykonywane są tynki w dolnych partiach ścian, naprawa istniejących historycznych tynków, wykonanie nowej stolarki drzwiowej.

Ciekawostką jest również fakt, iż obecna sala nr 1- Sala Rycerska to jedna sala, a dawniej składała się z dwóch niezależnych części północnej – jednoprzestrzennej i południowej – podzielonej dodatkowo na cztery lokalności. Taki stan utrzymał się do połowy lat 20 XIX wieku. W ramach obecnych prac remontowych, nowa podłoga już została wylana, trwa tynkowanie sali, zachowane zostały odkrycia w posadzce, które będą prezentowane przyszłym odwiedzającym, gdyż charakter Sali nr 1 będzie kulturalno- wystawienniczy.  

Trwające od ubiegłego roku prace budowlane dotyczą zagospodarowania terenu wokół budynku Starostwa, w tym m.in. usunięcia istniejącej nawierzchni parkingów, drogi zjazdowej i ciągów pieszych, niwelację i równanie terenu, odwodnienie terenu, wykonanie podbudowy pod drogę dojazdową, plac wejściowy i ciągi piesze, ułożenie nawierzchni z granitowej kostki brukowej, wykonanie elementów małej architektury to jest: gazonu na osi wejścia do budynku, schodów terenowych, murów oporowych, masztów flagowych, szlabanu wjazdowego, ławek ogrodowych, koszy na śmieci itp.

„Każde takie prace podnoszą wartość majątki powiatu kaliskiego. To kolejne inwestycje przy budynku Starostwa Powiatowego – po wymianie dachu, remoncie skrzydła wschodniego oraz pracach termomodernizacyjnych przystępujemy do remontu Sali nr 1.  Sala ta 20 lat czekała na remont i jej zagospodarowanie. Jest to dla nas bardzo cenny obiekt, który mam nadzieję, że jeszcze w tym półroczu będziemy mogli pokazać zwiedzającym. Pielgrzymi odwiedzjący Sanktuarium św. Józefa, turyści a także mieszkańcy powiatu kaliskiego i Miasta Kalisza będą mogli tu zobaczyć ornaty papieskie – Jana Pawła II oraz Benedykta XVI oraz Franciszka. Będzie to dobra promocja zarówno dla naszego regionu ale także dla Muzeum Historii Przemysłu, gdzie teraz te ekspozycje się znajdują. Historyczny dziedziniec i teren przed zabytkowym budynkiem Starostwa Powiatowego został zagospodarowany i przebudowany” – mówi Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

Prace wykonywane są w ramach zadania pn. Zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu na obszarze zabytkowego staromiejskiego zespołu urbanistycznego miasta oraz Adaptacja zabytkowej Sali nr 1 Starostwa Powiatowego w Kaliszu na cele kulturalno  – wystawiennicze” dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014+. Koszt projektu 2.420.334,72, dofinansowanie 1.127.078,78 zł. Ostatnim z etapów będzie utworzenie multimedialnej i interaktywnej aplikacji internetowej dotyczącej oferty kulturalnej i turystycznej Powiatu Kaliskiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu






Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze