Pracowity dyżur strażaków

Do pięciu poważnych zdarzeń wyjeżdżali minionej służby kaliscy strażacy. Do pierwszego i jednocześnie największego pod względem użytych Sił i Środków zaliczyć należy pożar składowiska podkładów kolejowych w miejscowości Ksawerów (Gmina Koźminek).

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło o godzinie 15:22 i wynikało z niego, iż przy zakładzie produkcji palet doszło do pożaru odpadów drewnopochodnych składowanych w wiacie o wymiarach 2 m x 15 m i wysokości 3 m. Pożar  rozprzestrzenił się na składowisko podkładów kolejowych o wymiarach 50 m x 16 m i wysokości 4 m będących w bezpośrednim sąsiedztwie z wiatą. Ze względu na bliskie składowanie podkładów kolejowych przy samym lesie następowało szybkie rozprzestrzenianie się pożaru w tym kierunku, który był potęgowany wiatrem w kierunku lasu. Dodatkowym zagrożeniem pożarowym były także składowane za lasem sterty słomy w balotach. Na miejsce skierowano liczne siły i środki z terenu powiatu kaliskiego, w tym Pluton Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, który zapewnił ciągłość podawania wody z pobliskiej rzeki Swędrnii. Na miejscu działań obecni byli: komendant miejski PSP w Kaliszu, bryg. Sławomir Kotoński oraz zastępca komendanta miejskiego PSP w Kaliszu, kpt. Damian Knop, Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu, Grupa Operacyjna Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu. W działaniach, które trwały ponad 11 godzin wzięły udział 24 zastępy straży pożarnej. 

Po zakończonych działaniach, o godzinie 3:25 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu wpłynęło kolejne zgłoszenie o pożarze składowanych podkładów kolejowych. Działania wznowiono i prowadzono je do południa dnia 30 września. W tym zdarzeniu wzięło udział 10 zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. W czasie trwania działań ratowniczo-gaśniczych w Ksawerowie doszło na terenie chronionym przez JRG 1 i 2 do kolejnych trzech poważnych zdarzeń. Po godzinie 18 strażacy udali się do zdarzenia drogowego na ulicy Warszawskiej, gdzie jak się później okazało doszło do śmiertelnego potrącenia młodego mężczyzny. Działania ratowników w tym przypadku skupiły się głównie na pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego w prowadzeniu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. 

Kolejne zgłoszenie dotyczyło wypadku drogowego na Drodze Krajowej nr 12 w Opatówku, gdzie doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów osobowych. Działania Straży Pożarnej polegały na udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej. Na czas działań DK 12 została całkowicie zamknięta dla ruchu. Osobę poszkodowaną przekazano ZRM i zabrano do szpitala. 

Ostatnie, poważne zgłoszenie dotyczyło pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Szałe. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu Straży Pożarnej stwierdzono, iż doszło do pożaru lokalu mieszkalnego budynku w zabudowie bliźniaczej (budynek murowany, dach o konstrukcji drewnianej). Osoby mieszkające opuściły lokal samodzielnie przed przybyciem Straży Pożarnej poinformowały, iż doszło do pożaru podczas eksploatacji biokominka na paliwo ciekłe. Prócz działań gaśniczych ratownicy musieli udzielić Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy 2 osobom dorosłym poparzonym w wyniku pożaru, które następnie przekazano ZRM. W tych działaniach wzięło udział kolejne 6 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Źródło: KM PSP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter