Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Pracowity rok w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Swoboda”

W minionym 2021 r. praca w ZAZ „Swoboda” koncentrowała się głównie na współpracy z firmą produkującą meble ogrodowe. 31 pracowników zakładu z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, przy wsparciu instruktorów, składało komponenty, z których powstały min.: krzesła, leżaki i parasole.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że od dwóch lat składane są komponenty w 94 elementowe, które należy policzyć, oznaczyć, zmontować i spakować. Poza składaniem komponentów do mebli ogrodowych zakład świadczył również szereg innych usług zarówno dla naszej Gminy Lisków jak i dla Gminy Ceków oraz osób prywatnych. Koparko-ładowarka wypracowała 1230 mtg świadcząc usługi na rzecz:

– Gminnej Spółki Wodnej (odmulanie i czyszczenie rowów melioracyjnych, budowa i udrażnianie przepustów, naprawa zbieraczy i sączków melioracyjnych)

– Gminy Lisków (odśnieżanie dróg, rozbudowa wodociągu, usuwanie pni drzew, równanie i naprawa dróg gruntowych oraz utwardzanie poboczy)

– Osób prywatnych (wykopy pod budowę domów  mieszkalnych, gospodarczych, przyłącza wody i usuwanie pni drzew)

Ciągniki rolnicze wypracowały 468 mtg kosząc pobocza dróg i skarpy przydrożnych rowów w Gminie Lisków i Ceków oraz świadcząc usługi transportowe, a pracownicy zakładu wycieli i zrębkowali zarośla wzdłuż poboczy dróg o długości 64 km. Ponadto skoszono 196 000  m² trawnika i wykonano setki nasadzeń krzewów ozdobnych i kwiatów dla gminy i osób prywatnych.        

Punkt handlowy w Liskowie, znajdujący się przy cmentarzu parafialnym prowadził całoroczną sprzedaż zniczy, lampionów nagrobnych, wkładów parafinowych i olejowych, świec dekoracyjnych, kompozycji z kwiatów sztucznych oraz żywych. Sezonowo wzbogacał ofertę o krzewy i rośliny rabatowe z produkcji własnej i okolicznych gospodarstw ogrodniczych. Dodatkowo, w okresach przedświątecznych, posiadał w sprzedaży rękodzieło naszej pracowni, tj. figurki gipsowe, kartki okazjonalne, małe elementy drewniane i itp. W minionym 2021 roku sprzedał: 4 540 szt. zniczy, 28 261 szt. wkładów do zniczy, 316 szt. kompozycji z kwiatów sztucznych i 23 szt. kompozycji z kwiatów żywych. Wypracowany zysk przekazywany jest na Zakładowy Fundusz Aktywności, ze środków którego finansowane są min. wydatki związane z poprawą warunków pracy i rehabilitacji, zakupem leków, sprzętu rehabilitacyjnego, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych pracownikom z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze