Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Prawa ręka Nawałki, w Białymstoku chcieli go wywieźć na taczkach. Kim jest nowy trener KKS-u Kalisz?

KKS Kalisz zaprezentował dziś nowego szkoleniowca. Będzie nim Bogdan Zając, były szkoleniowiec Jagiellonii Białystok, a także najbliższy współpracownik Adama Nawałki w czasach, kiedy ten trenował Górnika Zabrze, reprezentację Polski oraz Lecha Poznań.

Bogdan Zając nie ma dużego doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu klubu. Do tej pory miał on tylko jeden poważny epizod jako pierwszy trener, kiedy to w lipcu 2020 roku objął posadę trenera Jagiellonii Białystok. Jego praca trwała do marca 2021 roku. W tym czasie na ławce trenerskiej zasiadł 22 razy, osiągając bardzo mizerny bilans punktowy: 1,14 punktów na mecz. Dla porównania Ryszard Wieczorek w KKS-ie ten wskaźnik miał znacznie wyższy, bo 1,76 punktów na mecz (za Transfermarkt).

Przygoda Bogdana Zająca w Białymstoku nie była zbyt udana. Ówcześnie prezesem Jagiellonii był obecny szef PZPN-u Cezary Kulesza, który jeszcze parę miesięcy przed zwolnieniem trenera „obdarzał go pełnym zaufaniem”, by po katastrofalnym bilansie 5 punktów na 21 możliwych w rundzie wiosennej przyznać, że najlepszą opcją jest zwolnienie menedżera.

Doszło nawet do sytuacji, kiedy to kibice Jagiellonii Białystok przybyli na trening, aby zakomunikować trenerowi Zającowi, że nie jest mile widziany w klubie:

 „Komunikat kibiców Jagiellonii Białystok! Środowisko Kibiców i Sympatyków Jagiellonii Białystok zwraca się do Zarządu Klubu i Akcjonariuszy o podjęcie zdecydowanych działań w celu naprawy sytuacji sportowej w Jagiellonii. Od kilku tygodni jesteśmy świadkami katastrofalnej postawy całego naszego zespołu, a po spotkaniu z Pogonią Szczecin wszyscy stanowczo stwierdzamy: TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE!”

Z drugiej jednak strony piłkarze wypowiadali się o nim ciepło. Przykładami Maciej Makuszewski i Ivan Runje (źródło: TVP Sport):

W swoim życiu miałem kilku szkoleniowców, ale trenera, który pracuje z taką pasją, nie miałem nigdy. On żyje futbolem 24 godziny na dobę. Potrafi rozmawiać o taktyce kilka godzin. Z tej strony jestem bardzo zadowolony ze współpracy

Ivan Runje

Trener starał się zrobić wszystko, co w jego mocy, żeby z tego dołka wyjść. Nie można odmówić trenerowi zaangażowania, codziennej pracy i pomocy każdemu zawodnikowi w jak najlepszym przygotowaniu do kolejnego spotkania. Niestety, nie udało się i jedyne, co dzisiaj możemy zrobić, to podziękować trenerowi i życzyć mu powodzenia w dalszej pracy. Znając charakter i ambicje trenera, to wyciągnie on wnioski i z pewnością dostanie kolejną szansę. On sam będzie wiedział, co dalej robić

Maciej Makuszewski

Co zatem myśleć o takiej decyzji Zarządu Kaliskiego Klubu Sportowego? Zacznę od tego, że nie jestem zwolennikiem decyzji o zwolnieniu Ryszarda Wieczorka, gdyż oglądając mecze KKS-u można było dostrzec koncepcję w grze. Kiedy patrzyło się na taktyczny obraz gry, na dostosowywanie wariantów pod przeciwników, a wreszcie na naprawdę dobre wyniki, trener Ryszard Wieczorek zasłużył na szansę dogrania tej rundy do końca. Oczywiście o zwolnieniu mogły zdecydować także jakieś ukryte czynniki, jednak patrząc na samą grę, jak i na całą przygodę trenera Wieczorka, byłbym zwolennikiem jego pozostania na ławce trenerskiej.

To już jednak historia i powinniśmy patrzeć w przyszłość. Teraz szansę dostał Bogdan Zając. Trener mający obycie z wielkimi gwiazdami grającymi w reprezentacji Polski, podpatrujący warsztat Adama Nawałki, a jednocześnie wielki przegrany, jeśli chodzi o jego pierwszy samodzielny debiut trenerski w Jagiellonii. Nic nigdy nie przychodzi od razu, trener Zając jest znany z analitycznego myślenia, dlatego mam nadzieję, że wyciągnie wnioski z niepowodzeń w Jagiellonii i okaże się dobrym transferem. Ja na pewno daję mu szansę i na początku tej całej przygody daję mu kredyt zaufania. II liga to jednak niższy poziom niż Ekstraklasa, dlatego myślę, że Bogdan Zając ma szansę zaprezentować się z dobrej strony.

fot. KKS Kalisz

Źródła:

https://sport.tvp.pl/52864924/bogdan-zajac-a-adam-nawalka-podsumowanie-pracy-trenera-jagiellonii

https://sport.onet.pl/pilka-nozna/ekstraklasa/jagiellonia-zwolnila-trenera-bogdan-zajac-stracil-prace-pko-ekstraklasa/ltmhym3

https://igol.pl/bogdan-zajac-zwolniony/

https://www.transfermarkt.pl/ryszard-wieczorek/profil/trainer/2479

https://www.transfermarkt.pl/bogdan-zajac/profil/trainer/17860

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze