baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Prezes rzemieślników odwiedził Kalisz

Profesor Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego odbył roboczą wizytę w Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu, w ramach swojego objazdu po Polsce.

W ramach swojej wizyty wygłosił wystąpienie dla zgromadzonych rzemieślników oraz uczestniczył w krótkiej konferencji prasowej. Brał również w honorowym odznaczeniu zasłużonych działaczy gospodarczych. Jest to pokłosie zbliżających się wyborów w centrali ZRP.

Dla prezesa Klimka była to dwudziesta odwiedzona izba i przy każdy odwiedzinach jest on pod wrażeniem rozwoju rzemiosła w Polsce w poszczególnych regionach. Kalisz, zdaniem Klimka wyróżnia się choćby rozwojem branż metalowych oraz tym, że jest miejscem rozwoju wielu sprawnych rzemieślników. Mimo wielu pozytywnych sygnałów płynących z całego kraju lider środowiska rzemieślniczego dostrzega również szereg zagrożeń. Z tego powodu 12 czerwca podczas zjazdu Związku Rzemiosła Polskiego ma zostać ogłoszona Strategia Rzemiosła Polskiego. Strategia ta ma zawierać odpowiedź na wiele wyzwań stojących przed przedsiębiorcami, choćby w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.

Za największy problem środowisko uznaje jednak sukcesja. Młodzi ludzie nie przejmują bowiem zakładów po swoich rodzicach. Jest to nie tylko problem polski, ale ogólnoeuropejski. W Niemczech tylko z tego powodu ma zniknąć około 100 tysięcy zakładów. Klimek przytaczał dane mówiące o tym, że w roku 1989 rzemiosła uczyło się 197 tysięcy uczniów. Dzisiaj jest to jedynie 78 tysięcy. Zdaniem profesora Klimka utraciliśmy w ten sposób 130 tysięcy młodych ludzi, którzy posiadają rozmaite talenty. Stwierdził, że talenty nie tylko rodzą się w murach wyższych uczelni, ale także a może przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Żeby je rozwijać młodzi ludzie muszą wcześniej trafić do szkolnictwa zawodowego, którego degradacja jest jednym z większych zaniedbań polskiej edukacji po 1989 roku.

Pozytywnym akcentem zmian jest jednak zauważalna przez niego „moda” na rzemiosło. Określanie produktów mianem rzemieślniczych jak ma to miejsce np. w przypadku pieczywa, lodów czy piwa stanowi o znaku jakości tego produktu. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdujmy się w okresie gospodarczego kryzysu. Sytuacja międzynarodowa jest bowiem niepewna i wcale nie abstrakcyjna jest obawa, że konieczne będzie przestawienie zakładów na funkcjonowania ich w trakcie konfliktu zbrojnego.

Jan Klimek jest prezesem Związku Rzemiosła Polskiego od 2024, dokończa on kadencje poprzednika Jana Gogolewskiego. On sam wcześniej piastował funkcję wiceprezesa związku. W trakcie wystąpienia chwalił się on także zmianami, które wprowadził w okresie sprawiania funkcji. Powołana została Rada Naukowa Związku z udziałem ponad 20 profesorów, zatrudniony został również Główny Ekonomista Związku. Z troski o młodych rzemieślników stworzono Radę Młodzieży Rzemieślniczej. Tworzy ją dziś ją dziś kilkadziesiąt osób na szczeblu centralnym. Powstały też zespoły, związane z rozwojem cyfrowym i AI.

Klimek uważa, że zmiany są konieczne, bowiem świat coraz gorzej reaguje na stagnacje. Jak sam zauważył, zjawiska które kiedyś trwały latami, dziś zmieniają się po kilku tygodniach. Dlatego też tak ważne jest wypracowanie strategii dla rzemiosła oraz jej przestrzeganie, za którą odpowiedzialny będzie już przyszły zarząd Związku. Profesor Jan Klimek jednak wyraża chęć do ponownego startu w wyborach.

Rzemieślnicy myślą historią, żyjemy w innym świecie. Firmy są nowoczesne, ale nasza mentalność nie doszusowała do naszych możliwości. Dlatego jest nam tak ciężko. Rzemiosło jednak to nie struktury, ale ludzie którzy je tworzą. Zmiany więc należy zacząć od siebie. – skwitował profesor Jan Klimek

W spotkaniu uczestniczyli również m.in Henryk Kluska – członek zarząd Związku Rzemiosła Polskiego, prezes kaliskiej Izby Rzemieślniczej Maciej Całka. przewodniczący Rady Izby Adam Warzybok i Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Profesor Jan Klimek otrzymał za swoje działania dla Związku specjalną statuetkę od kaliskich rzemieślników.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze