baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Prof. dr hab. Jerzy Pietrzak „Doboszem Powstania Wielkopolskiego”

11 grudnia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”.

W tym roku rodzina Doboszy powiększyła się do 124 uhonorowanych tą statuetką. Podczas uroczystości tym razem otrzymał je między innymi ostowianin prof. dr hab. Jerzy Pietrzak. Oto treść laudacji: Prof. Jerzy Pietrzak – historyk, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Wrocławskim. Warsztat historyczny epoki poznał na seminariach prof. Henryka Wereszyckiego i prof. Adama Galosa. Brał udział w seminariach historyków powstania wielkopolskiego prowadzonych przez prof. Zdzisława Grota w Kościanie. Autor publikacji z dziejów Wielkopolski w XIX i XX w. Wiele artykułów adresowanych do masowego czytelnika drukowane były w pismach poznańskich i warszawskich oraz w „Gazecie Ostrowskiej”. Regionalista wielkopolski. Organizował społeczne komisje historyczne, odczyty, wystawy, spotkania, spektakle historyczno-artystyczne, obchody rocznicowe, m.in. był inicjatorem uroczystości 125-lecia ostrowskiego Gimnazjum i wydania księgi jubileuszowej pt. Wielkopolska szkoła edukacji na-rodowej, organizował obchody Święta Niepodległości, z jego inicjatywy ufundowano tablice upamiętniające powstanie wielkopolskie w Ostrowie na Domu Katolickim (1972) i Konwikcie Arcybiskupim (1988).

Jest autorem znaczącej pozycji, Powstańczy Ostrów w powstańczej Wielkopolsce 1918-1919, z przedmową bp. prof. Juliana Wojtkowskiego wydanej nakładem Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim 2019 – będącej posumowaniem jego badań nad powstaniem ( 349 stron). Książka ukazała w stylizowanym układzie typograficznym, jako publikacja jubileuszowa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego. Ponadto napisał wiele prac związanych z tematyka Powstania Wielkopolskiego, w tym m.in. O reprezentacje byłego zaboru pruskiego w Sejmie Ustawodawczym w 1919 r. Spór o pierwszeństwo ofiary życia. W 55. rocznicę powstania wielkopolskiego, Stefan Rowiński 1875-1943, w: Wielkopolanie XX wieku, red. Andrzej Gulczyński, Fredrowska krew w Wielkopolsce (V). Imiennik wielkiego pradziada. Książę Ferdynand z Antonina, Lipski Wojciech Antoni, Matyśkiewicz Idzi, Michałowicz Czesław, Nowicki Jan Stanisław, Sikora Wojciech, współautor pozycji: Dziedzice, dwory, pałace. Właściciele dóbr rycerskich w powiecie ostrowskim i wielkopolskim 1795-1949.

źródło: Stowarzyszenie Ostrowian w Poznaniu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze