Prof. Rubaj na ćwiczeniach w Królewskiej Szkole Artylerii

Między 2 a 13 maja na zaproszenie Cubic Defense UK oraz Squadron dr hab. inż. Tomasz Rubaj – Profesor Akademii Kaliskiej, Kierownik Zakładu Zarządzania Kryzysowego w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie uczestniczył w ćwiczeniu Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii pod kryptonimem „Iron Dragon – 22”.

Ćwiczenie prowadzone było w Królewskiej Szkole Artylerii w Wielkiej Brytanii (ang. Royal School of Artillery) w Larkhill, położonym na południowy-zachód od Londynu. W początkowym etapie ćwiczenia pracował nad przygotowaniem scenariuszy dla ćwiczących zespołów w roli eksperta, starszego doradcy do spraw zasad użycia i sposobów działania strony przeciwnej (ang. Oppiosite Forces – OPFOR), w tym przede wszystkim dotyczących taktyki Wojsk Rakietowych i Artylerii.

W kolejnych etapach scenariusze oraz inne zadania ogólne i szczegółowe były przedmiotem rozważań zespołów ze składu 3 Dywizji (3 rd United Kingdoom Division) w ramach doskonalenia Zespołów Integracji Działań Powietrznolądowych (ang. Joint Air-Groun Integration Center – JAGIC). Rola zespołów tego typu ciągle wzrasta wobec działań prowadzonych w niezwykle złożonych i turbulentnych obszarach (domenach) przestrzeni walki, stąd też wiele uwagi poświęcono prowadzeniu ognia połączonego i połączonego wsparcia ogniowego przez środki naziemne i powietrzne, głównie artylerię, siły powietrze i lotnictwo wojsk lądowych w integracji, a w tym ścisłej koordynacji i synchronizacji z działaniem wojsk lądowych. Ćwiczenie było również doskonałą okazją do wymiany poglądów, spostrzeżeń, a także zapoznania się z historią, niezwykle bogatymi tradycjami i dziedzictwem nie tylko Uczelni, ale również artylerii brytyjskiej.

Królewska Szkoła Artylerii w Larkhill zlokalizowana jest w bardzo bliskiej odległości od znanych na całym świecie tzw. „Wiszących Kamieni” (ang. Stonehange), które można było zwiedzić w czasie wolnym. Doświadczenia i wnioski z pobytu zostaną wykorzystane w działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i publicystycznej Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Kaliskiej m.in. podczas szczegółowych analiz współczesnych wojen i konfliktów zbrojnych w trudnoprzewidywalnym środowisku bezpieczeństwa. Do Akademii Kaliskiej, na ręce jego Magnificencji Rektora, tuż po zakończeniu ćwiczenia pk. „Iron Dragon – 22” wpłynęły podziękowania od organizatorów za skierowanie i pracę eksperta.

“Udział profesora Tomasza Rubaja w tych ćwiczeniach jest nobilitacją nie tylko tego naukowca Akademii Kaliskiej, ale całej uczelni. Warto podkreślić, że został zaproszony do Królewskiej Szkoły Artylerii jako ekspert, który miał dzielić się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem, a specjalne podziękowania, które trafiły na moje ręce od organizatorów ćwiczeń, potwierdzają, iż w ich przygotowaniu i realizacji pełnił istotną rolę. Takie sukcesy naukowców uczelni, cieszą mnie niezmiernie” – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej.


Źródło: AK

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Śmiertelny wypadek w Brzezinach

28 czerwca 2022

25 czerwca o godzinie 23:41 do Stanowiska Kierowania KM PSP...

czytaj więcej»

Pożar ciągnika siodłowego

28 czerwca 2022

28 czerwca Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w...

czytaj więcej»

Ćwiczenia “Woda 2022”

28 czerwca 2022

28 czerwca odbyły się ćwiczenia „Woda 2022” na terenie kąpieliska...

czytaj więcej»

„Cztery pory roku” – projekt Książnicy Pedagogicznej

28 czerwca 2022

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu podsumowała całoroczny projekt czytelniczy „Cztery pory...

czytaj więcej»

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

28 czerwca 2022

Artyści z Południowej Wielkopolski reprezentowali nasz region w 56. Ogólnopolskim...

czytaj więcej»

Prace modernizacyjne zakładu Orli Staw

28 czerwca 2022

Trwa realizacja jednego z kluczowych i najbardziej złożonych zadań przewidzianych...

czytaj więcej»