Projekt „Zanocuj w lesie”

Od 1 maja rozszerza się obszar, na którym można biwakować „na dziko”. Program skierowany jest do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

Pod koniec 2019 r. ruszył pilotażowy projekt umożliwiający legalne nocowanie w lesie. Zostało wówczas wyznaczonych 46 obszarów do leśnego biwakowania. W tym roku, po pozytywnych doświadczeniach na obszarach testowych, teren powiększa się. W całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni 623 008,73 ha. Aby sprawdzić dokładną ich lokalizację, należy skorzystać z mapy Banku Danych o Lasach (w dolnym menu należy wybrać mapę zagospodarowania turystycznego).

Nocleg w udostępnionym miejscu jest możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce bez zgłaszania tego faktu. O pobycie dłuższym lub w większym gronie należy poinformować dane nadleśnictwo. Rozpalanie ogniska dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach, a korzystanie z turystycznych kuchenek gazowych dopuszcza się na części terenu, który przeszedł pozytywny okres próbny.

Dostępny jest regulamin korzystania z obszarów objętych programem. Każde nadleśnictwo określa swoje konkretne miejsca np. na ognisko czy parking. Zasady te pomagają dbać o bezpieczeństwo turysty i leśnej przyrody.

Źródło: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze