Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Prolog 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych

Już w maju Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej ponownie zagoszczą na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Najważniejsze spektakle z całej Polski będą gościć w Kaliszu 5 maja oraz od 11 do 18 maja 2024 r. Sprzedaż biletów na specjalne wydarzenie wyjazdowe – Prolog KST – rusza już w tym tygodniu. Jakie spektakle zobaczymy w Gdańsku?

Kaliski Teatr po raz kolejny zabierze widzów Kaliskich Spotkań Teatralnych na wycieczkę. Pierwszego maja 2024 r. teatromani będą mieli okazję zobaczyć dwa wybitne przedstawienia – „1989” w reż. Katarzyny Szyngiery w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz „Wyzwolenie” w reż. Jana Klaty w Teatrze Wybrzeże.

„1989” to spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery formą nawiązujący do amerykańskiego “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców.

„1989” ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Dodatkową atrakcją jest lokacja przedstawienia – „1989” będzie zagrany w unikalnym Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, który jest wzorowany na londyńskim teatrze zza czasów Shakespeare’a.

Wieczorem tego samego dnia w Teatrze Wybrzeże widzowie zobaczą drugie przedstawienie konkursowe – „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, polski narodowy arcydramat w interpretacji Jana Klaty – jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Dramat Wyspiańskiego na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze – w sferze wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.

Bilety na Prolog 64.KST będzie można kupić od czwartku 21 marca do wtorku 16 kwietnia w cenie 280 zł, wyłącznie w kasie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (w cenę biletu wliczone są bilety na oba przedstawienia i transport autokarowy). Dokładna rozpiska dnia jest dostępna na stronie internetowej Teatru.

Stacjonarna część 64. KST odbędzie się tradycyjnie w maju – 5 oraz od 11 do 18 maja – w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jak co roku najlepsze role wyłoni profesjonalne jury, złożone z praktyków i teoretyków teatru. Jurorzy zdecydują również o tym, kto dołączy do grona laureatów Grand Prix KST, którym przez lata honorowani byli tacy mistrzowie sztuki scenicznej jak Tadeusz Łomnicki, Jerzy Trela, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Gajos, Krystyna Janda, Jan Peszek, Anna Dymna, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Jan Englert, Danuta Szaflarska czy Krzysztof Globisz. Widzowie tradycyjnie będą mogli wytypować swoich ulubieńców w plebiscycie publiczności na Naj-Bogusławskiego aktora i aktorkę oraz na Naj-Bogusławski spektakl.

Pełny repertuar 64. KST zostanie ogłoszony na konferencji prasowej we wtorek 9 kwietnia. W środę 10 kwietnia będzie można zakupić karnety na cały festiwal, a sprzedaż biletów na poszczególne spektakle ruszy w czwartek 11 kwietnia o godzinie 10:00 w Kasie Teatru i on-line na stronie teatr.kalisz.pl.

Informacje organizacyjne:

Oba spektakle odbędą się jednego dnia (1.05). Bilet uprawnia do wstępu na oba przedstawienia oraz na przejazd autokarem na trasie Kalisz – Gdańsk i powrotu Gdańsk – Kalisz
Plan wyjazdu, środa 1 maja 2024 r.

  • 6:45 – zbiórka na parkingu na tyłach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (od strony cmentarza radzieckiego). Jeśli przyjadą Państwo na zbiórkę autem, można je zaparkować na darmowym teatralnym parkingu, wjazd pod szlabanem od ul. Częstochowskiej
  • 7:00 – wyjazd
  • ok. 9:30 – półgodzinny postój na trasie
  • ok. 12:30 – dojazd do Gdańska
  • 13:00 – 15:45 – spektakl „1989” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
  • 15:45-19:00 – czas wolny
  • 19:00-20:50 – spektakl „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże
  • 21:00 – zbiórka parkingu pod Teatrem Wybrzeże, powrót do Kalisza
  • ok. 23:00 – postój na trasie
  • ok. 1:00 – przyjazd do Kalisza (przystanki powrotne: Łódzka OSRiR, Plac Jana Pawła, Teatr, Legionów – Handlowa, Górnośląska – Kaliniec, Podmiejska Rondo, Hala Arena

Organizatorzy proszą o zabranie do Gdańska biletu na spektakle. Przejazd autokarem nie jest obowiązkowy. Mogą Państwo dotrzeć do Gdańska indywidualnie lub skorzystać z transportu w jedną stronę. Teatr prosi o uzupełnienie właściwej informacji na formularzu zgłoszenia. Teatr nie pokrywa kosztów transportu indywidualnego.

Źródło: Teatr Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze