Promocja Książki „Po burzy jak ptaki rozlecieliśmy się po świecie” w Nowych Skalmierzycach
7 grudnia w Centrum Aktywności Społecznej Kolejarz w Nowych Skalmierzycach odbyła się promocja książki „Po burzy jak ptaki rozlecieliśmy się po świecie”, wspomnienia Ewy Ponińskiej-Konopackiej. Organizatorem uroczystości był burmistrz Jerzy Łukasz Walczak we współpracy z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk.
Niezwykła historia życia i walki
Autorka książki, urodzona w 1926 roku w Paryżu, to osoba o niezwykłym życiorysie. Po wybuchu II wojny światowej w lutym 1940 przedostała się wraz z matką do Lwowa. Próbowały dotrzeć do ojca przebywającego w Bukareszcie, zostały jednak aresztowane na granicy; jej matkę zesłano do Gułagu, Ewę puszczono. Od lipca 1941 roku mieszkała w Warszawie. Wstąpiła do 33. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. Została żołnierzem AK, ukończyła kursy obsługi telefonów wojskowych oraz kursy nauki o broni i przygotowania do walk ulicznych. Stanisław Podlewski tak o niej pisał: Łączniczka Ewa, dziewczyna odważna do szaleństwa, próbuje nawiązać łączność: w największym ogniu wiąże porwany kabel polowego telefonu. Ta dzielna dziewczyna trzy razy dociera do klasztoru. Osypana szarym pyłem, pokaleczona, w podartym odzieniu, niestrudzenie donosi amunicję, granaty, zabiera meldunki, podtrzymuje na duchu chłopców. […] Około godziny 16 łączniczka Ewa dociera do klasztoru z rozkazem, by powstańcy opuścili ruiny klasztoru. […] Jako uczestniczka walk powstania warszawskiego, odznaczona orderem Virtuti Militari, a później działaczka Polonii kanadyjskiej, Ewa Ponińska-Konopacka wpisała się na stałe w historię Polski i świata. Wspomnienia ukazują nie tylko dramatyczne losy jej rodziny, ale także trudne doświadczenia związane z II wojną światową i emigracją.
Wzruszający początek uroczystości
Wydarzenie rozpoczęło się od emocjonalnego występu przygotowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Nowych Skalmierzycach pod kierunkiem dyrektor Małgorzaty Jarosik. W klimacie powstańczym artyści oddali hołd bohaterom walk o wolność.Następnie wyświetlono fragment filmu „Crazy Brave” (Odważna do szaleństwa), wyreżyserowanego przez córkę autorki – Małgorzatę Konopacką. Film, którego premiera odbyła się w 2019 roku w Ambasadzie RP w Ottawie, opowiada o bohaterskim udziale Ewy Ponińskiej w powstaniu warszawskim, łącząc historię z perspektywą emigracyjną.
Wyjątkowi goście i inspirujące rozmowy
Spotkanie poprowadził kierownik Aleksander Liebert, który do rozmów zaprosił gości:
- Prof. Jerzego Pietrzaka, redaktora i autora opracowania naukowego książki,
- Prof. UK dra hab. Krzysztofa Walczaka, prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk,
- Wojciecha Ponińskiego, syna Adolfa Ponińskiego, sukcesora majątku Ociąż.
W wymianie zdań panowie poruszyli temat znaczenia wspomnień w badaniach historycznych, ich lokalnych powiązań oraz procesu powstawania publikacji. Refleksje Wojciecha Ponińskiego na temat lektury książki stanowiły szczególny akcent, przybliżając uczestnikom osobisty wymiar opowieści.
Podziękowania burmistrza
Burmistrz Jerzy Łukasz Walczak w podsumowaniu podkreślił wagę wydarzenia:
Dzięki temu spotkaniu mogliśmy lepiej poznać zarówno fascynującą historię rodziny Ponińskich, jak i związki naszego regionu z wybitnymi postaciami, które odegrały ważną rolę w walce o niepodległość Polski oraz w działalności Polonii na świecie. Serdecznie dziękuję wszystkim za obecność, a organizatorom – Kaliskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk oraz mojemu zespołowi za przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia.
Zakończenie i refleksje
Uczestnicy mieli możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie oraz rozmów indywidualnych z gośćmi. Wydarzenie zakończyło się podziękowaniami dla organizatorów i mieszkańców, którzy licznie przybyli, by wspólnie odkrywać fascynujące związki lokalnej historii z wielką historią Polski i świata.
Informacja Prasowa Aleksander Liebert