Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Promocja książki poświęconej wybitnemu kaliskiemu twórcy – Władysławowi Kościelniakowi za nami

W czwartek odbyła się promocja książki poświęconej Władysławowi Kościelniakowi. O życiu, pracy twórczej oraz działalności społecznej i publicystycznej Honorowego Obywatela Miasta Kalisza opowiadali autorzy publikacji: dr hab. prof. Akademii Kaliskiej Krzysztof Walczak, dr Bogumiła Celer oraz dr hab. prof. nadzw. Katedry Informatologii i Bibliologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego Ewa Andrysiak.

Gospodynią czwartkowego spotkania w Villa Calisia była dr Elżbieta Steczek-Czerniawska, która pomiędzy wystąpieniami autorów, odczytała fragmenty prezentowanej publikacji. A wśród zebranych zasiedli Leszek Ziąbka, radny Rady Miasta Kalisza oraz  Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.

Wielu z obecnych, w tym prelegenci, mieli okazję bezpośrednio poznać Władysława Kościelniaka, a nawet nawiązać długoletnie i trwałe przyjaźnie. Wystąpienia wzbogacone  zostały o prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia rodzinne i dokumentalne, publikacje, a nawet – co zebrani przyjęli entuzjastycznie – fragmenty filmu, w którym Władysław Kościelniak z właściwym sobie znawstwem opowiadał o naszym mieście.

Starszy Pan, w berecie z antenką i nieodłącznym szkicownikiem pod pachą – bo taki pozostanie w pamięci większości – przemierzał ulice miasta, gromadząc materiały do licznych felietonów ukazujących współczesny mu Kalisz i kaliszan. Jego historycznym pasjom i zamiłowaniom zawdzięczamy zaś wiele książek, artykułów czy felietonów prasowych wzbogaconych o rysunki lub grafiki, przywołujących sylwetki wybitnych kaliszan sprzed wieków oraz dzieje naszego miasta. Poza źródłami pisanymi, dorobek twórczy Władysława Kościelniaka odnaleźć można w przestrzeni publicznej miasta, m.in. w gmachu ratusza – gdzie dostępna jest makieta średniowiecznego Kalisza jego autorstwa, w powszechnie używanych znakach graficznych i logotypach.

Promocyjne spotkanie wzbogacił występ uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu: Gabrieli Janowskiej oraz Barbary Malety.

Prelegentom oraz młodym artystkom podziękowała Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki. Otrzymali oni również pamiątkowe miejskie upominki.

Książka „Władysław Kościelniak”, wydana nakładem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy udziale Miasta Kalisza w ramach obchodów Roku Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława, dostępna jest w siedzibie KTPN przy pl. św. Józefa 2-4 w Kaliszu.

Źródło: UM Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze