Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Promocja książki pt. „Maria Konopnicka w oczach badaczy i w źródłach archiwalnych”

15 marca 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu zapromowano, w ramach XII Marcowego Maratonu Archiwalnego, książkę pt. „Maria Konopnicka w oczach badaczy i w źródłach archiwalnych”.

W spotkaniu udział wzięli m. in. przedstawiciele władz miejskich: naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza Grażyna Dziedziak, radny Leszek Ziąbka; Judyta Dymkowska-Francuz; reprezentująca Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu Henryka Karolewska; Elżbieta Stadtmüller ze Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz Kaliszu; Mateusz Halak z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu; proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Kaliszu ks. kan. Sławomir Kostrzewa; prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusz Kurzajczyk wraz z członkami: Sławomirem Woźniakiem, Sylwią Kwiatkowską, Józefem Kaczkowskim, Elżbietą Siarkiewicz, dr. Krystianem Bedyńskim, Jerzym Wojtczakiem; Jan Marczyński z Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego „Kalisia”; Artur Goplarek ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu; Danuta Synkiewicz z Radia „Poznań” , młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu wraz z opiekunami: Karolem Przybyłą i Justyną Miklas.

Dyrektor APK wspomniała, że Maria Konopnicka nie jest autorką wyłącznie kaliską. Stanowi chlubę Suwałk – gdzie się urodziła, Warszawy – gdzie mieszkała po rozstaniu z mężem, Żarnowca – gdzie napisała „Rotę”, ziemi ciechanowskiej, na której często bywała odwiedzając syna Jana. Dr Grażyna Schlender zapromowała książkę wyjaśniając, że składa się ona się z 2 zasadniczych części: 6 artykułów naukowych oraz ilustracji. Nadmieniła przy tym, że publikacja ma charakter prymarny – wiele źródeł jest prezentowanych po raz pierwszy, udało się także dotrzeć do nowych faktów z historii rodu Wasiłowskich i Konopnickich. Publikacja została wysoko oceniona przez recenzentów: prof. dr. hab. Tadeusza Budrewicza i prof. UAM dr. hab. Piotra Łuszczykiewicza. Zaopatrzono ja także w fachowy aparat pomocniczy. Dyrektor APK podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie publikacji, w tym Miastu Kalisz za partycypowanie w kosztach jej wydania.

Autorka jednego z artykułów, kierownik Oddziału IV popularyzacji zasobu archiwalnego dr Anna Bestian-Zając przedstawiła w pigułce kilka nowych tez, do których udało się dojść w wyniku bardzo wnikliwej kwerendy przeprowadzonej w kaliskim Archiwum. Przede wszystkim z całą pewnością można stwierdzić, że Maria Konopnicka mieszkała wraz z rodzicami w Kaliszu już na przełomie września i października 1849 r. – świadczy o tym wpis w repertorium notariusza Jana Nepomucena Wojciechowskiego. Dzięki odkryciu intercyzy przedmałżeńskiej siostry Marii – Wandy Zenobii Wasiłowskiej, udało się, z dużą dozą prawdopodobieństwa, ustalić nieznaną dotąd badaczom dzienną datę jej urodzin (akt urodzenia nie zachował się) – 23 czerwca 1840 r. Udokumentowano także aktywność społeczną Józefa Wasiłowskiego – pełnił on miesięczne dyżury w Sali Ochrony Ubogich Dzieci w Kaliszu wespół z Kazimierzem Asnykiem, Gustawem Weigtem i Karolem Hindemithem. Autorka przedstawiła gościom zapisy aktów metrykalnych pochodzących z kaliskiego Archiwum, m. in. akt urodzenia Celiny Marii Wasiłowskiej z 1850 r. oraz akt zgonu Scholastyki Wasiłowskiej z 1854 r. Akty te były sporządzone w innych parafiach, co wskazuje, że rodzina Wasiłowskich nie zamieszkiwała od początku swojej bytności w Kaliszu w Pałacu Puchalskich. W dobrym stanie zachowała się także księga ludności gminy Bronów z 1865 r. zawierające spis mieszkańców majątku, do których zaliczono: Wawrzyńca Konopnickiego wraz z dziećmi: Magdaleną. Leonem, Honoriuszem, Kazimierzem, Amelią oraz Jarosławem i Marią Konopnickimi z ich pierworodnym synem Tadeuszem. Prelekcję zakończono wymienieniem pozostałych zespołów archiwalnych, w których znajdują się materiały upamiętniające Marię Konopnicką.


Wszyscy goście otrzymali po egzemplarzu książki. Publikacja trafi wkrótce do sprzedaży w Archiwum Państwowym w Kaliszu.

źródło: Archiwum Państwowe w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze