baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Promocja „Śpiewnika kaliskiego” w CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na pierwsze spotkanie z nowego cyklu popularyzującego regionalną kulturę tradycyjną Kaliskiego. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 17:00 w Centrum Kultury i Sztuki. Wstęp jest bezpłatny.

„Śpiewnik kaliski” to wydawnictwo z 92 pieśniami tradycyjnymi – z tekstami gwarowymi i zapisem nutowym – śpiewanych dawniej na wsiach w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Zostały zaczerpnięte z wydawnictw z ubiegłego wieku oraz z nagrań archiwalnych ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Znajdziemy w nim piosenki miłosne, rodzinne i obrzędowe z terenów szeroko pojętej Ziemi Kaliskiej, z powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i sieradzkiego. Nowością w stosunku do istniejących opracowań jest uporządkowanie pieśni w oparciu o charakterystyczne metrum i rytmy: parzyste, nieparzyste – walcerkowe, mazurkowe, chodzonego i wiwata – oraz mieszane. W Śpiewniku znajdziemy przede wszystkim pieśni mniej popularne, ale jednocześnie charakterystyczne dla regionu i warte szerszego rozpowszechnienia. Utrwalono tu śpiewające artystki ludowe dawnej wsi i ich jedyne w swoim rodzaju wykonania m.in. Marii Czaczyk z jarocińskiej Ciświcy, Agnieszki Hylińskiej z podostrowskich Nabyszyc czy Antoniny Nogaj z Zagorzyna k. Kalisza. Śpiewnik ma popularyzować kulturę śpiewaczą wsi wielkopolskiej, nie tylko wśród zespołów ludowych, ale także mieszkańców regionu. Dlatego może on również zachęcać do poznawania muzycznych tradycji, jak i pomagać w poszukiwaniu tożsamości regionalnej.

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Autorki, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka, która dokonała wyboru pieśni oraz zapisu nutowego, a także folklorystka Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki – opowiedzą o regionie Kaliskie, o tym, jak powstawał Śpiewnik, co zawiera i jak z niego korzystać. Spotkanie ubarwią pieśni wykonywane na żywo przez śpiewaka Lecha Owczarka z Doruchowa, laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Melodie ze „Śpiewnika kaliskiego” zagra Kapela z Kociny z liderem Krzysztofem Rospondkiem, który zaprojektował okładkę wydawnictwa. Na Spotkaniu będą udostępnione bezpłatne egzemplarze „Śpiewnika kaliskiego”.

Śpiewnik powstał w ramach zadania pn. „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze