Przebudowa dróg powiatowych nr 4590P i 4592P

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Kaliszu oficjalnie podpisano umowę na przebudowę dróg powiatowych nr 4590P i 4592P na odcinku Kolonia Skarszewek – Tykadłów – Goliszew. Łączna długość odcinka to prawie 13 kilometrów, a wartość inwestycji opiewa na kwotę prawie 13 milionów złotych. Inwestycja zostanie zakończona do czerwca 2022 roku.

Zadanie jest finansowane z trzech źródeł. Pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 5 860 259,05 zł, Gmina Żelazków przekazuje dotację w kwocie 3 036 712, 55 zł, a wkład własny Powiatu Kaliskiego to 4 101 265,06 zł. Obejmuje przebudowę ciągu dróg powiatowych: nr 4590P (na odcinku Kolonia Skarszewek – Tykadłów) oraz nr 4592P (na odcinku Tykadłów – Goliszew), o łącznej długości: 12,8 km.

Bardzo się cieszę, że kolejna inwestycja jest realizowana w ramach montażu finansowego. Chcę bardzo gorąco podziękować wszystkim podmiotom, które finansują tę budowę. Jest ona wspomagana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a więc dziękujemy administracji rządowej za wsparcie. Dziękuję również w sposób szczególny Samorządowi Gminy Żelazków, która wyasygnowała na ten cel ponad 3 miliony złotych. Podzękowania są tym bardziej zasadne, że to nie było zadanie Gminy. To zadanie Powiatu, ale realizowane na terenie gminy Żelazków. Dziękuję za tę odważną decyzję i zrozumienie dla Samorządu Gminy Żelazków.

Krzysztof Nosal

W ramach inwestycji planuje się zrealizować poszerzenie jezdni do szerokości 5,5m, wymianę konstrukcji jezdni w miejscach występowania przełomów, wykonanie na odcinkach warstwy wyrównawczej, a także położenie nowej warstwy ścieralnej. Inwestycja obejmuje również budowę chodników o łącznej długości 1,3 km oraz dróg rowerowych o długości 8,2 km (po wydzielonym pasie ruchu). Planuje się ponadto budowę 5 przystanków z peronami i 7 przystanków bez peronów. Budowlańcy wykonają także 5 wyniesionych przejść dla pieszych, a na przebudowywanym odcinku drogi znajdzie się także 1 radar informujący o prędkości ruchu pokazdów. Ponadto zaplanowano wykonanie skrzyżowania typu małe rondo w miejsce obecnego skrzyżowania przebudowywanej drogi z drogą powiatową 4591P (w m. Garzew), a także wybudowanie wyniesionego skrzyżowania w miejscowości Tykadłów.

Umowa obejmuje prace, które zostaną wykonane na przestrzeni 12 miesięcy. Inwestycja ma bardzo duże znaczenie dla powiatu kaliskiego, gminy Żelazków i miasta Kalisza, ponieważ zaczyna się na granicy z Kaliszem i komunikuje miasto z nowymi osiedlami, które tworzą się wokół, czyli np. Wojciechówka, Kolonia Skarszewek, Borków. Myślę, że prace przyczynią się do poprawy jakości ruchu i bezpieczeństwa. Przy tej drodze zlokalizowanych jest wiele firm i inwestycji. Bardzo się cieszę, bo ta droga była bardzo długo wyczekiwana i mam nadzieję, że zostanie sprawnie przebudowana w tym czasie.

Krzysztof Nosal

To kolejna inwestycja drogowa realizowana w powiecie kaliskim. O zasadności tego typu zadań przekonany jest Starosta Kaliski:

Drogi są podstawą do rozwoju. Jeśli nie ma dobrych dróg nie ma tam lokalizacji firm, budynków, nie chcą tam mieszkać ludzie, i taki teren się nie rozwija. Te drogi w przypadku biznesów prowadzonych na terenie powiatu kaliskiego mają ogromne znaczenie, ponieważ produkujemy towary o wielkich gabarytach i wielkiej masie. Na tym się zarabia, bo produkujemy m.in. warzywa, kosze metalowe, palety, a więc to towary o dużej masie, a to sprawia, że potrzebne są odpowiednie drogi do transportu tych produktów.

Roboty budowlane zrealizowane zostaną przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A. w Kaliszu w terminie do czerwca 2022 roku.

Źródło: ZDM

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Śmiertelny wypadek w Brzezinach

28 czerwca 2022

25 czerwca o godzinie 23:41 do Stanowiska Kierowania KM PSP...

czytaj więcej»

Pożar ciągnika siodłowego

28 czerwca 2022

28 czerwca Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w...

czytaj więcej»

Ćwiczenia “Woda 2022”

28 czerwca 2022

28 czerwca odbyły się ćwiczenia „Woda 2022” na terenie kąpieliska...

czytaj więcej»

„Cztery pory roku” – projekt Książnicy Pedagogicznej

28 czerwca 2022

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu podsumowała całoroczny projekt czytelniczy „Cztery pory...

czytaj więcej»

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

28 czerwca 2022

Artyści z Południowej Wielkopolski reprezentowali nasz region w 56. Ogólnopolskim...

czytaj więcej»

Prace modernizacyjne zakładu Orli Staw

28 czerwca 2022

Trwa realizacja jednego z kluczowych i najbardziej złożonych zadań przewidzianych...

czytaj więcej»