Ceków
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Przed nami wystawa „Romantyczni 1830-1831. Kalisz doby powstania listopadowego”

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na otwarcie ekspozycji pt. „Romantyczni 1830-1831. Kalisz doby powstania listopadowego”. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada o godzinie 17:00 w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4.

Wystawa ma charakter patriotyczno-rocznicowy, choć jej narracja nie koncentruje się na polach bitew, ale życiu miasta w przeddzień i po wybuchu powstania. Wydarzenia rozgrywają się na tle klasycystycznej architektury Kalisza. Końcowym akordem, szeroko narysowanego tematu, jest zjazd monarchów nad Prosną, którym zaborcy demonstrowali swoje panowanie w tej części Europy. Na wystawie nie zabraknie wątków wielokulturowych, ponieważ społeczność Kalisza przez wieki tworzyły różne nacje, z których największą diasporę tworzyli Żydzi.

„Prezentowana wystawa nie ogranicza się tylko do wydarzeń powstańczych, ale szerzej pokazuje stolicę jednego z ośmiu województw Królestwa Polskiego. Dwieście lat temu Kalisz liczył niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców. Dzięki funduszowi budowlanemu ustanowionemu przez cara Aleksandra I Romanowa oraz ożywionej działalności handlowej miasto w przeddzień wybuchu patriotycznej rewolucji przeżywało okres rozkwitu. To wtedy powstały najważniejsze budynki, dzisiaj zabytki, związane z klasycystyczną rozbudową: most Kamienny, Trybunał, Komisja Wojewódzka, kamienica Puchalskiego i wiele innych. W takiej scenografii rozgrywa się dalsza część narracji ekspozycji. Obejmuje ona wydarzenia poprzedzające noc listopadową, to jest działalność legalnej i konspiracyjnej opozycji z Kaliskiego, następnie historię Korpusu Kadetów, oddziałów wojskowych sformowanych w naszym regionie oraz życie miasta aż do upadku powstania.  Polityczną puentę wyznacza zwołany tu we wrześniu 1835 r. zjazd cesarzy, na którym władcy Rosji i Prus z ostentacją potwierdzili swoje panowanie w tej części Europy.” – mówi Anna Tabaka, kuratorka wystawy.

Wystawę będzie można podziwiać do lutego przyszłego roku, a jej kuratorką jest Anna Tabaka. Prezentowane eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnej dr. Grzegorza Szczurka, Archiwum Diecezjalnego we Włocławku oraz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Za organizację wystawy oraz jej oprawę techniczną odpowiadają odpowiednio Joanna Walczak oraz Waldemar Rymarczyk i Robert Jóźwiakowski. Fotografie i reprodukcje przygotował Zbigniew Kańczukowski, a grafikę i animacje – Przemysław Dunaj.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze