Przedszkola i salony fryzjerskie zamknięte – nowe zasady bezpieczeństwa

Od dzisiaj zostają wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa i będą obowiązywać do 9 kwietnia. Obejmą tym samym okres Świąt Wielkanocnych. Władze apelują by ograniczyć do minimum kontakty społeczne, pracować zdalnie, a zbliżające się święta spędzić w gronie domowników.

Rząd by opanować tempo rozwoju COVID-19, ograniczył mobilność społeczną. Co zmieni się od soboty, 27 marca? Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostają zamknięte, a centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostaną zawieszone, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób:   1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2. Od dzisiaj w miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto wprowadzono zakaz działalności dla salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych w całej Polsce. Zamknięte zostają również żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W całym kraju zaleca się także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Władze apelują również by pamiętać o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Przypominają także o aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która może powiadomić o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia zostają utrzymane bez zmian: edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie; hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – (katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu); kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki; sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Źródło: gov.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze