Przedszkolaki poznają Marię Konopnicką

W środę, 18 maja br., odbyło się uroczyste podsumowanie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Świat przyrody w twórczości Marii Konopnickiej”. Patronat honorowy sprawował Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza. Uczestnicy konkursu, ich nauczyciele i opiekunowie oraz zaproszeni goście spotkali się w siedzibie Partnera Konkursu - PBP Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu miasta i okolic Kalisza. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych 4-5 lat i 6-7 lat, a wpłynęło na niego 80 prac plastycznych, z 29 placówek. Konkurs ten został zorganizowany przez Niepubliczne Przedszkole im .Marii Konopnickiej w Kaliszu, z okazji przypadającej w maju tego roku, 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka została ustanowiona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022. Również Rada Miasta Kalisza ogłosiła ten rok – Rokiem Marii Konopnickiej. Włączając się w obchody dedykowane autorce “Roty” , która wiele dzieł literackich kierowała do najmłodszych, tworząc piękne wiersze dla dzieci, odkrywające przed nimi, między innymi, malowniczy świat przyrody, Niepubliczne Przedszkole im. Marii Konopnickiej, związane z pisarką nazwą placówki, postanowiło zorganizować ten właśnie konkurs. Został on objęty Honorowym Patronatem przez Pana Krystiana Kinastowskiego – Prezydenta Miasta Kalisza i wpisany w obchody Roku Marii Konopnickiej w naszym mieście.

Dlaczego akurat taki tytuł konkursu? Maria Konopnicka, poprzez barwne opisy odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody i lasu, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci, za sprawą jej wierszy, spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające oraz poznają piękno otaczającej przyrody, a także nazwy często zapomnianych już roślin, a to wszystko – ubrane w cztery pory roku. Wiersze Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie…

W pierwszej części uroczystości, dzieci z najstarszej grupy przedszkola, zaprezentowały zebranym gościom program artystyczny. Przedszkolaki, słuchając wcześniej utworów swojej patronki, odnajdywały nieprzemijające piękno natury i humorystyczne opisy dziecięcego świata, sprzed ponad 100 lat. Mimo trudnego słownictwa, nie tracąc jednak na aktualności, powstał kolaż literacki, stworzony z wierszy i piosenek Marii Konopnickiej pt. „Jadą, jadą dzieci drogą”, który zaprezentowany został podczas spotkania.
Po przedstawieniu, zostały wręczone laureatom i wyróżnionym, dyplomy oraz nagrody, ufundowane przez Organizatora i Partnera konkursu, a także Urząd Miasta Kalisza. Wszyscy zebrani pogratulowali nagrodzonym małym artystom i życzyli dalszych sukcesów w rozwijaniu zainteresowań plastycznych.


W dalszej części uroczystości, miała miejsce niespodzianka muzyczna-koncert skrzypcowy, w wykonaniu nauczyciela Niepublicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej – pani Małgorzaty Piechoty, która przeniosła gości w magiczny świat przyrody. Kulminacją spotkania było zwiedzanie wystawy konkursowych prac.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Śmiertelny wypadek w Brzezinach

28 czerwca 2022

25 czerwca o godzinie 23:41 do Stanowiska Kierowania KM PSP...

czytaj więcej»

Pożar ciągnika siodłowego

28 czerwca 2022

28 czerwca Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w...

czytaj więcej»

Ćwiczenia “Woda 2022”

28 czerwca 2022

28 czerwca odbyły się ćwiczenia „Woda 2022” na terenie kąpieliska...

czytaj więcej»

„Cztery pory roku” – projekt Książnicy Pedagogicznej

28 czerwca 2022

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu podsumowała całoroczny projekt czytelniczy „Cztery pory...

czytaj więcej»

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

28 czerwca 2022

Artyści z Południowej Wielkopolski reprezentowali nasz region w 56. Ogólnopolskim...

czytaj więcej»

Prace modernizacyjne zakładu Orli Staw

28 czerwca 2022

Trwa realizacja jednego z kluczowych i najbardziej złożonych zadań przewidzianych...

czytaj więcej»