Przekroczenie norm PM 2.5 i PM10
Mimo słonecznej pogody, w Kaliszu występuje przekroczenie norm zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM 2.5 i PM 10.
Stacja znajdująca się przy ulicy Wyszyńskiego w Kaliszu odnotowała wzrost i przekroczenie norm zanieczyszczeń pyłów zawieszonych. Z tego powodu odradzana jest aktywość na świeżym powietrzu.
Przekroczenie norm PM 2.5 w Kaliszu. Screen z aplikacji Zanieczyszczenie powietrza
Przekroczenie norm PM 10 w Kaliszu. Screen z aplikacji Zanieczyszczenie powietrza
PM 2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:
- nasilenie astmy
- osłabienie czynności płuc
- nowotwory płuc, gardła i krtani
- zaburzenia rytmu serca
- zapalenie naczyń krwionośnych
- miażdżycę
- niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
- nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.
PM 10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny – widać więc doskonale jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.
Źródło: Aplikacja Zanieczyszczenie powietrza, airly.org